Hera e dytë/ Shakira akuzohet për mashtrim ndaj detyrimeve ligjore të taksave

Hera e dytë/ Shakira akuzohet për mashtrim ndaj detyrimeve ligjore të taksave

20:26, 26/09/2023
A+ Aa A-

Ylli kolumbian i popit Shakira është akuzuar për evazion fiskal për herë të dytë nga qeveria spanjolle.

Prokurorët në Spanjë pretendojnë se këngëtarja mashtroi shtetin prej 6.7 milion € (7.1 milion dollarë, 5.8 milion £) në 2018.

Ata thonë se kjo ndodhi kur ajo nuk arriti të deklaronte paradhënie miliona për turneun e saj botëror El Dorado, ndër pagesat e tjera.

Prokurorët spanjollë hapën hetimin e dytë në korrik 2023, por publikuan detajet të martën.

Rrjeti spanjoll RTVE thotë se këngëtarja 46-vjeçare është në dijeni të akuzave të reja, por agjencia e lajmeve Reuters raporton se ekipi ligjor i Shakira-s në Miami - ku ajo tani jeton - ende nuk është njoftuar për to.

Në vend të kësaj, ata ishin "të fokusuar në përgatitjen për gjyqin për vitet fiskale 2012-14, i cili do të fillojë më 20 nëntor," i thanë ata Reuters në një deklaratë.

Akuzat e reja varen nga fakti se në vitin 2018, Shakira jetonte në Barcelonë me yllin e futbollit Gerard Pique dhe për këtë arsye iu kërkua të takonte të gjitha të ardhurat e saj ndërkombëtare atje.

Ata argumentojnë se ajo në vend të kësaj i ka devijuar paratë e saj te "kompanitë me banim në vende me taksa të ulëta dhe patransparencë të lartë".

Shakira përballet me gjyqin për gjashtë krime të veçanta të dyshuara tatimore në Barcelonë këtë nëntor – akuza që ajo i ka mohuar.

Në atë rast, ajo është akuzuar se ka dështuar të paguajë 14.5 milion € (15.3 milion dollarë, 12.6 milion £) në taksë midis 2012 dhe 2014, por ka mohuar në mënyrë të përsëritur çdo keqbërje.

"Kam besim se kam prova të mjaftueshme për të mbështetur çështjen time dhe se drejtësia do të mbizotërojë në favorin tim", tha ajo në shtator, në një intervistë për edicionin spanjoll të revistës Elle.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco