Njihuni me disa tipare të njerëzve narcistë

Njihuni me disa tipare të njerëzve narcistë

10:33, 24/01/2021
A+ Aa A-

Sipas ICD-10, manuali diagnostikues i paraqitur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, një person duhet të ketë të paktën pesë nga simptomat e mëposhtme në mënyrë që të kualifikohet si me 'Çrregullim të Personalitetit Narcizist (NPD)':

1.Një ndjenjë madhështore e vetë-rëndësisë 
2.I jep vetes gjithmonë të drejtë
3.Kërkon admirim të tepruar
4.Ka mungesë ndjeshmërie
5.Shpesh i ka zili të tjerët ose beson se të tjerët e kanë zili atë
6.Tregon arrogancë, dhe mban qëndrime krenarie të panevojshme
7.Është shfrytëzues
8.Është gjithmonë i zënë duke fantazuar për suksesin në punë, bukurinë e saj/tij ose dashurinë ideale
9.Beson se është "special" dhe unik

Image

Burimi: PureWow

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco