Hamasi sulmon Tel Avivin me raketa, fotot tregojnë sistemin izraelit 'Iron Dome' duke i pritur Një nga sistemet antiraketë të Iron Dome të Izraelit.

Hamasi sulmon Tel Avivin me raketa, fotot tregojnë sistemin izraelit 'Iron Dome' duke i pritur

14:54, 26/05/2024
A+ Aa A-

Deir- Al-Balah, Rripi i Gazës - Hamasi lëshoi të dielën një breshëri raketash nga Gaza që ndezën sirenat e sulmit ajror deri në Tel Aviv për herë të parë në disa muaj, në një shfaqje qëndrueshmërie për më shumë se shtatë muaj ndajofensivës masive ajrore, detare dhe tokësore të Izraelit.

Nuk pati raportime të menjëhershme për viktima apo dëme në atë që dukej të ishte sulmi i parë me raketa me rreze të gjatë nga Gaza që nga janari. Që atëherë, militantët palestinezë kanë vazhduar të gjuajnë me raketa dhe mortaja në mënyrë sporadike ndaj komuniteteve përgjatë kufirit të Gazës.

Krahu ushtarak i Hamasit e mori përsipër sulmin dhe lëshimet e raketave mund të dëgjoheshin në qendër të Gazës.

Ushtria izraelite tha se tetë predha kaluan në Izrael pasi u lëshuan nga zona e qytetit jugor të Gazës, Rafahu, ku forcat izraelite nisën së fundmi një inkursion. Ushtria tha se "një numër" i predhave u kapën.

Më herët, kamionët e ndihmës kishin hyrë në Gaza nga Izraeli jugor përmes një marrëveshjeje të re për të anashkaluar vendkalimin e Rafahur me Egjiptin, pasi forcat izraelite bllokuan anën palestineze të kalimit në fillim të këtij muaji. Por ishte e paqartë nëse grupet humanitare do të ishin në gjendje të ndanin ndihmat për shkak të luftimeve të vazhdueshme në zonë.

 

Image

Image

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco