Ministri i Mbrojtjes: Gjermania nuk mund të dorëzojë më shumë sisteme raketore Patriot në Ukrainë

Ministri i Mbrojtjes: Gjermania nuk mund të dorëzojë më shumë sisteme raketore Patriot në Ukrainë

07:43, 14/06/2024
A+ Aa A-

Gjermania nuk mund të dorëzojë më shumë sisteme raketore Patriot në Ukrainë për shkak të kapaciteteve të saj të kufizuara, tha ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius .

Duke folur me gazetarët përpara një takimi ministror të NATO-s në Bruksel, Pistorius tha se Gjermania deri më tani ka dorëzuar dy njësi Patriot në Ukrainë dhe ishte në proces të dorëzimit të një njësie të tretë.

“Ne tashmë kemi ofruar tre sisteme Patriot, që do të thotë një e katërta e kapaciteteve tona. Pra, nuk ka hapësirë ​​për të ofruar as më shumë se ato tre sisteme,” tha Pistorius.

 “Ne kemi dhënë shumë, por të tjerët ndoshta mund të bëjnë më shumë,” shtoi ai.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u ka bërë vazhdimisht thirrje aleatëve perëndimorë që të rrisin mbështetjen e tyre ushtarake dhe veçanërisht t’i ofrojnë Kievit sisteme të avancuara të mbrojtjes ajrore, mes sulmeve të intensifikuara ruse që synojnë infrastrukturën energjetike dhe ekonomike të vendit.

Zelensky ka thënë se atyre u duhen të paktën shtatë sisteme të tjera Patriot për të zmbrapsur sulmet ruse.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco