COVID 19, OBSH e shqetësuar nga shtimi i rasteve

COVID 19, OBSH e shqetësuar nga shtimi i rasteve

13:51, 28/09/2023
A+ Aa A-

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është e shqetësuar për rritjen e rasteve të koronavirusit në disa vende përpara dimrit të ardhshëm.

”Fatkeqësisht, jo të gjitha vendet po raportojnë më shumë raste, por midis atyre që kanë njoftuar OBSH-në, pranimet në spital dhe trajtimet Covid-19 në njësitë e kujdesit intensiv janë rritur”, theksoi në Gjenevë shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ai tha se përqindja e njerëzve të vaksinuar në grupet me rrezik të lartë është shqetësuese e ulët në Amerikë dhe Evropë.

“Covid-19 mund të mos jetë një krizë aq akute sa ishte dy vjet më parë, por kjo nuk do të thotë që ne mund ta injorojmë sëmundjen”, tha Tedros.


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco