Mbesa e Nelson Mandela vdes në Afrikën e Jugut në moshën 43-vjeçare

Mbesa e Nelson Mandela vdes në Afrikën e Jugut në moshën 43-vjeçare

18:08, 26/09/2023
A+ Aa A-

Zoleka Mandela, mbesa e presidentit të parë të zgjedhur në mënyrë demokratike të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, ka vdekur nga kanceri në moshën 43-vjeçare.

Ajo ndërroi jetë të hënën në mbrëmje e rrethuar nga miqtë dhe familja, tha një zëdhënës.

Vitet e fundit, zonja Mandela ishte bërë e njohur për detajet e trajtimit të saj të kancerit, shkruan BBC. Ajo ishte gjithashtu e hapur për historinë e saj të varësisë nga droga.

Fondacioni Nelson Mandela tha se puna e saj ishte frymëzuese.

Ajo ngriti "ndërgjegjësimin për parandalimin e kancerit" si dhe "për të thyer stigmën që rrethon sëmundjen".

Zonja Mandela foli gjithashtu sinqerisht për luftën e saj me depresionin dhe faktin që ajo ishte abuzuar seksualisht si fëmijë.

Përveç kësaj, ajo bëri fushatë për siguri më të mirë rrugore pasi vajza e saj 13-vjeçare u vra në një aksident automobilistik në vitin 2010. Më vonë ajo humbi një djalë që lindi para kohe. Ajo ka lënë pas katër fëmijë.

Zonja Mandela, e cila ishte mbesa e gruas së dytë të Nelson Mandelës, Winnie, e dokumentoi historinë e saj në autobiografinë e saj When Hope Whispers. (Kur Shpresa Pëshpërit)

E diagnostikuar me kancer gjiri në moshën 32-vjeçare, ajo mori trajtim dhe dukej e rehabilituar, por sëmundja u kthye më vonë.

Vitin e kaluar, ajo konfirmoi se kishte kancer në mëlçi dhe mushkëri, më pas u përhap në organe të tjera. Ajo po trajtohej si ambulatore, por u shtrua në spital pak më shumë se një javë më parë.

"Çfarë t'u them fëmijëve të mi? Si t'u them atyre se këtë herë mund të mos arrij ta jetoj jetën time si e mbijetuar? Si t'u them atyre se gjithçka do të jetë në rregull kur nuk është? Unë jam duke vdekur... Unë nuk dua të vdes”,

">postoi ajo në Instagram në fillim të muajit të kaluar.

Në një intervistë me Kaya FM në prill, zonja Mandela tha: "Po mësoj të jem në rregull me eventualitetin tim".

Tregimet e saj të sinqerta rreth jetës dhe shëndeti e bënë atë një personazh të ndjekur në mediat sociale, ku njerëzit të martën kanë lënë homazhe.

"Humbje krejtësisht tragjike e një qenieje njerëzore në gjurmët e gjyshit të saj. Një qenie njerëzore e denjë, e ndershme në një botë të pandershme, hipokrite,"

Tragic, utterly tragic tragic loss of a human being in her grandfather's footsteps..

A decent, honest human being in a dishonest hypocritical world..

R.I.P

— Administration (@Adminis53056353) September 26, 2023 ">tha një person në X, (Twitter).

“Ishe një nga njerëzit më të guximshëm që njoh dhe frymëzove shumë njerëz në rrugëtimin e shpresës së jetës suaj”, shkroi një tjetër person në

"> Instagram poshtë njoftimit të familjes Mandela.

Zonja Mandela ishte vetëm 10 vjeç kur gjyshi i saj u lirua nga burgu në vitin 1990 pas 27 vitesh në paraburgim.

Ajo e kishte njohur atë vetëm si një burrë të burgosur, kështu që kur u lirua ajo ishte e emocionuar që ai po kthehej në shtëpi.

Mandela vdiq në vitin 2013 në moshën 95-vjeçare.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco