Lajmi i fundit

TASK FORCE/ Ogerta Manastirliu nën hetim penal nga SPAK

Prokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare kërkon urdhër-arrest ndaj kryeministrit izraelit dhe liderëve të Hamasit

Prokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare kërkon urdhër-arrest ndaj kryeministrit izraelit dhe liderëve të Hamasit

16:35, 20/05/2024
A+ Aa A-

Një prokuror në Gjykatën Penale Ndërkombëtare ka aplikuar për lëshimin e urdhrave të arrestit për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe liderin e Hamasit, Yahya Sinwar për krime të dyshuara lufte.

 Prokurori Karim AA Khan KC po kërkon gjithashtu urdhër-arrest për ministrin izraelit të mbrojtjes Yoav Gallant, dhe udhëheqësit e tjerë të lartë të Hamasit, Mohammed Diab Ibrahim al Masri, i njohur më shpesh si Deif (komandant i përgjithshëm i krahut ushtarak të Hamasit, i njohur si al Brigadat Qassam), dhe Ismail Haniyeh (kreu i byrosë politike të Hamasit).

Ajo vjen në sfondin e luftës së vazhdueshme Izrael-Hamas në Gaza.

Në një deklaratë të hënën, Khan përshkroi arsyet që zyra e tij po aplikonte për urdhër-arrest.

“Tani, më shumë se kurrë, ne duhet të demonstrojmë kolektivisht se e drejta ndërkombëtare humanitare, baza bazë për sjelljen njerëzore gjatë konfliktit, zbatohet për të gjithë individët dhe zbatohet njëlloj në të gjitha situatat e adresuara nga zyra ime dhe gjykata,” tha ai.

“Kjo është mënyra se si ne do të vërtetojmë, në mënyrë të prekshme, se jetët e të gjitha qenieve njerëzore kanë vlerë të barabartë.”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco