Sulm me bombë në Somali, të paktën 10 të vrarë

Sulm me bombë në Somali, të paktën 10 të vrarë

17:29, 23/09/2023
A+ Aa A-

Të paktën 10 persona u vranë sot kur një kamion bombë shpërtheu në qytetin Beledweyne, Somali, tha policia lokale.

Nuk është bërë e ditur se kush e ka kryer sulmin, por besohet se është grupi islamik al-Shabaab, i cili shpesh kryen bomba në Somali.

“Deri më tani kam parë 10 persona të vdekur, përfshirë ushtarë dhe civilë, dhe më shumë se 10 të plagosur. Numri i të vdekurve me siguri do të rritet”, tha oficeri i policisë Ahmed Aden.

Ai shtoi se në mesin e viktimave ishin pesë policë të cilët qëlluan në kamion, duke u përpjekur pa sukses ta pengonin atë të kalonte postbllokun.

Ndërtesat dhe dyqanet aty pranë, si dhe vetë postblloku, u shkatërruan nga shpërthimi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco