Skandali Partygate/ Boris Johnson betohet me dorën mbi Bibël para Komisionit të Privilegjeve: Do them vetëm të vërtetën

Skandali Partygate/ Boris Johnson betohet me dorën mbi Bibël para Komisionit të Privilegjeve: Do them vetëm të vërtetën

18:11, 22/03/2023
A+ Aa A-

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson është betuar me dorën mbi Bibël se nuk i gënjeu deputetët në lidhje me ngjarjet e festës në Doëning Street dhe tha se një mbledhje ku ai u fotografua duke mbajtur një pije në dorë ishte “për qëllime pune”.

Johnson po përballet me Komitetin e Privilegjeve ndërpartiake, ndërsa ata po hetojnë nëse ai mashtroi parlamentin duke mohuar ngjarjet që ndodhën në Doëning Street”, ndërsa rregulloret e COVID ishin në fuqi.

Në fjalën e tij hyrëse, Johnson u betuan në Biblën e King James për të thënë të vërtetën gjatë seancës, ku tha se nuk i kishte gënjyer deputetët.

“Kur u ngrit ky hetim, unë isha plotësisht i bindur se nuk do të gjenit asgjë që të tregonte se unë dija ose besoja diçka tjetër, pasi në të vërtetë ju nuk keni pasur,” tha ai.

“Isha i sigurt, jo sepse ka pasur një lloj fshehjeje. Isha i sigurt sepse e dija se kjo ishte ajo që besoja dhe kjo është arsyeja pse e thashë.”

Ai shtoi se nuk ka asnjë provë që zyrtarët ngrenë çështje rreth shkeljes së rregullave “sepse kjo nuk ndodhi kurrë”, pasi ai akuzoi komitetin se nuk u dha njerëzve në ngjarje mundësinë për të shpjeguar veten.

“Do të besoj deri në ditën që të vdes se ishte detyra ime të falënderoja stafin për atë që kishin bërë, veçanërisht gjatë një krize si COVID, e cila vazhdonte të kthehej dhe dukej se nuk kishte fund”, tha ai.

Ai tha se pika më e rëndësishme ishte se policia, në hetimin e saj, ra dakord që pjesëmarrja e tij në ngjarje nuk ishte kundër rregullave.

Dhe ai përmendi ish-këshilltarin e tij kryesor Dominic Cummings, i cili tha se nuk kishte asnjë provë për të treguar se ai ngriti shqetësime dhe ka “çdo motiv për të gënjyer”, pasi dyshja u grindën.

Kur u pyet në lidhje me një foto të një prej ngjarjeve në nëntor 2020, e cila tregon se ish-kryeministri shfaqet duke brohoritur stafin me një pije ndërsa ata u mblodhën nga afër, ai tha: “Unë besoj se ishte absolutisht thelbësore për qëllime pune”.

Ai tha se takimi, i cili ndodhi ndërsa distancimi social ishte në vend, ishte “i nevojshëm” sepse dy anëtarë të lartë të stafit ishin gati të largoheshin “në rrethana potencialisht të vështira”.

Ish-Kryeministri insistoi herë pas here se zyrtarët e tij e siguruan atë që nuk po shkelej asnjë rregull dhe askush nuk i ngriti ndonjë problem.

 

Skandali “Partygate”/ Boris Johnson betohet me dorën mbi Bibël para Komisionit të Privilegjeve: Do them vetëm të vërtetën

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco