Çfarë dimë deri tani për takimin e Xi dhe Putin në Moskë

Çfarë dimë deri tani për takimin e Xi dhe Putin në Moskë

14:11, 21/03/2023
A+ Aa A-

Presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti kinez Xi Jinping pritet të mbajnë ngjarje zyrtare të përbashkëta në Kremlin të martën, duke përfshirë dy raunde të negociatave ruso-kineze, një ceremoni për nënshkrimin e dokumenteve, deklarata për shtypin dhe një darkë shtetërore.

Ndërsa ne i presim ato, ja gjithçka që duhet të dini deri më tani për vizitën shtetërore tre-ditore të Xi në Moskë:

Shkëmbim "i plotë" i pikëpamjeve: Të dy presidentët patën një shkëmbim "të plotë" të pikëpamjeve gjatë një takimi ballë për ballë në Moskë të hënën, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, megjithëse ai u përmbajt të komentonte rezultatin e ditës së parë të Vizita e Xi në Rusi.

"Plani i paqes" i Kinës: Peskov konfirmoi se Putin dhe Xi diskutuan "planin e paqes" të Kinës gjatë takimit të tyre të parë të vizitës, i cili zgjati katër orë e gjysmë. Ai nuk ka bërë të ditur detaje të tjera.

Skepticizëm i thellë: Aleatët perëndimorë mbeten skeptikë ndaj çdo përparimi mbi luftën në Ukrainë. Diplomati i lartë amerikan, Antony Blinken, tha se vizita e liderit kinez ofron " mbulesë diplomatike " për Moskën.

"Zgjedhja strategjike" e Kinës për të zhvilluar marrëdhëniet me Rusinë: Të hënën në Kremlin, udhëheqësi kinez tha se zhvillimi i marrëdhënieve me "fqinjën më të madh" ishte një " zgjedhje strategjike " në bazë të "interesave të veta themelore të Pekinit dhe tendencave mbizotëruese të botë."

Ai u bëri thirrje të dy vendeve që të "forcojnë koordinimin dhe bashkëpunimin në platformat shumëpalëshe si OKB-ja për të nxitur zhvillimin dhe përtëritjen e tyre kombëtare", sipas një leximi nga Ministria e Jashtme e Kinës.

Takimi ofron gjithashtu një mundësi për Kinën që të zgjerojë më tej një marrëdhënie ekonomike që është bërë më e anashkaluar pas dëbimit të Rusisë nga sistemi financiar global.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco