Skandal në television publik gjerman, ish-drejtoresha i përdori fondet për jetën e saj luksoze

Skandal në television publik gjerman, ish-drejtoresha i përdori fondet për jetën e saj luksoze

10:17, 10/08/2022
A+ Aa A-

Transmetuesi publik gjerman RBB është tronditur nga një skandal rreth ish-drejtoreshës së tij, Patricia Schlesinger, e cila akuzohet për përvetësim dhe keqpërdorim të pozitës së saj si drejtuese e grupit mediatik me qendër në Berlin, i cili financohet nga taksapaguesit gjermanë.

Schlesinger dha dorëheqjen nga posti i saj të dielën, ndërsa të hënën, prokurori publik i Berlinit konfirmoi se kishte hapur një hetim për Schlesinger.

Schlesinger përvetësoi fondet e RBB-së për të mbështetur stilin e saj të jetesës.

Ajo i dha vetes një rritje rroge që arrinte në 300,000 euro (bruto) në vit, plus një bonus, shuma e të cilit mbetet e paspecifikuar. 

Gjithashtu dyshohet se ajo me këto fonde ka blerë një limuzinë luksoze me një “zbritje” që  e kanë vetëm anëtarët e qeverisë dhe se ka përdorur një shumë prej 650 mijë eurosh për rinovimin e zyrës së saj, duke blerë ndër të tjera mobilje të shtrenjta dhe karrige masazhi 

Wolf-Dieter Wolf, kryetar i bordit në RBB, i cili ka qenë i lidhur me disa nga akuzat e ngritura ndaj Schlesinger, dha gjithashtu dorëheqjen e tij të dielën. 

Të dy i mohojnë akuzat ndaj tyre.

 Midis akuzave, shumë prej të cilave janë zbuluar me detaje të qarta në mediat gjermane, janë se Schlesinger rregullisht organizonte darka ekskluzive në shtëpinë e saj për mysafirë të shquar, faturwn e tw cilave ia ngarkonte  RBB-së – ndërkohë që shkurtonte vendet e punës dhe kostot e programimit në rrjetin e saj.

Si drejtuese e RBB me bazë në Berlin, një post që ajo e ka mbajtur që nga viti 2016, Schlesinger është një figurë e shquar në skenën mediatike gjermane.

 RBB është një nga nëntë transmetuesit publikë rajonalë që përbëjnë ARD, rrjetin e përbashkët publik të Gjermanisë, i cili, me një buxhet vjetor prej 7 miliardë dollarësh (6.9 miliardë euro) dhe më shumë se 22 mijë punonjës, është transmetuesi më i madh publik në botë. 

RBB është gjithashtu një nga sponsorët kryesorë të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Berlin.

Skandali rreth Schlesinger vjen në një moment të vështirë për transmetuesit publikë në Gjermani dhe në mbarë Evropën.

 Uebfaqet gjermane pubike janë vendosur të rinegociojnë tarifën e tyre të licencës – taksën për frymë të vendosur nga të gjitha familjet gjermane për të financuar transmetuesit publikë ARD dhe ZDF – me qeverinë gjermane këtë vjeshtë. 

Rasti RBB ka çuar tashmë në thirrje për të shkurtuar buxhetet e pub-webs.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco