Rrjedhje virusi Covid, pickime nga kafshë të infektuara: Si u rrezikuan studiuesit në laboratorët britanikë

Rrjedhje virusi Covid, pickime nga kafshë të infektuara: Si u rrezikuan studiuesit në laboratorët britanikë

09:40, 05/07/2022
A+ Aa A-

Raportet zyrtare përshkruajnë rrjedhjet e lëngjeve të ngarkuara me viruse, një përmbytje dhe një studiues të kafshuar nga një ferret i infektuar

Incidentet e rrezikshme në laboratorët, spitalet dhe qendrat e testimit të Covid në Mbretërinë e Bashkuar potencialisht e kanë ekspozuar personelin ndaj koronavirusit dhe rreziqeve të tjera në rrjedhën e pandemisë, thuhet në raportet zyrtare të para nga Guardian.

Shumë prej tyre përfshinin rrjedhje dhe derdhje të lëngjeve të ngarkuara me viruse, por hetimet u zhvilluan edhe për një përmbytje në një objekt ku strehoheshin majmunë të infektuar me Covid, përzierje që i shtynë shkencëtarët të punonin gabimisht me virusin e gjallë dhe një studiues të pickohet nga një kafshët e infektuar..

Ekzekutivi i Shëndetit dhe Sigurisë regjistroi të paktën 47 “dukuri të rrezikshme” që përfshijnë koronavirusin në objektet kërkimore në Mbretërinë e Bashkuar, spitale dhe laboratorë Lighthouse gjatë pandemisë. Raportet nga 37 raste iu dhanë Guardian sipas Ligjit për Lirinë e Informacionit. Pjesa tjetër u ndalua për shkak të hetimeve në vazhdim.

Raportet pasqyrojnë presionin e jashtëzakonshëm që iu nënshtruan shkencëtarëve, punonjësve të kujdesit shëndetësor dhe stafit në laboratorët e Lighthouse kur Covid përfshiu Britaninë. Orët e punës së studiuesve u shtuan kur vrapuan për të kuptuar virusin e ri vdekjeprurës. Ndërkohë, stafi i NHS dhe specialistët e vendosur me shpejtësi në qendrat e testimit shkuan deri në rraskapitje.

Fatkeqësitë e zakonshme ishin rrjedhjet, derdhjet dhe spërkatjet e lëngjeve të ngarkuara me viruse, disa në duart e njerëzve, të tjera në krahët e robotëve, duke nxitur evakuime të shpejta dhe operacione pastrimi nga ekipet e rrezikut biologjik.

Një problem i përsëritur në laboratorët e Lighthouse u ngrit nga shtupat e kompleteve të testimit në shtëpi që nuk futeshin siç duhet në tubat e mostrës, përpara se të vidhoseshin kapakët. Kjo krijoi atë që HSE e quajti "spiralja pranverore" e cila i ktheu shtupat në "predha" kur shishet nuk ishin mbyllur mirë për testim.

Në disa raste, shkencëtarët punuan me virusin e gjallë pa masat e duhura të sigurisë sepse besonin se virusi ishte vrarë, ndërsa në incidente të tjera, mostrat e testit Covid pozitiv u transportuan pa masat e duhura.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco