Lajmi i fundit

Atentati ndaj Trump, reagon Berisha: Solidaritet të plotë timin dhe të PD për familjen e presidentit dhe republikanët

Dy vëllezër binjakë vriten gjatë një grabitjeje bankare në Kanada

Dy vëllezër binjakë vriten gjatë një grabitjeje bankare në Kanada

09:30, 05/07/2022
A+ Aa A-

Policia në Kanada ka identifikuar si fajtorët e armatosur rëndë për një grabitjeje bankare, dy vëllezër binjakë, postimet e të cilëve në mediat sociale tregonin një fiksim për armët, frikën e "tiranisë" nga qeveria dhe një interes për grabitjet famëkeqe të bankave.

Të shtunën, policia identifikoi Matheë dhe Isaac Auchterlonie, 22 vjeç, si dy meshkujt e vrarë që u përpoqën të grabisnin një bankë në komunën e Saanich, British Columbia.

Vëllezërit hynë në një degë të Bankës së Montrealit të martën në mëngjes të veshur me rroba të zeza dhe jelek antiplumb.

Afro 20 persona ndodheshin në bankë në atë kohë. "Ata ishin plotësisht e qetë," tha për CTV Neës Shelli Fryer, e cila ishte atje për një takim me menaxherin e degës. "Kur ata folën, ishin me zëra të qetë."

Kur policia mbërriti, filloi një përleshje kaotike dhe vëllezërit u larguan nga banka. Binjakët u vranë në shkëmbim zjarri dhe gjashtë oficerë u plagosën, duke përfshirë tre me plagë të rënda.

“Në fillim mendova se ishte fishekzjarre, kështu që vrapova te dritarja dhe shikova jashtë. Dhe kishte një breshër plumbash që vërshonin kudo. Policët e kishin mbyllur të gjithë vendin, "tha Christopher Lee Ford, i cili jeton në zonë, për Capital Daily të qytetit Victoria. Ai dhe familja e tij u strehuan në dhomën e tyre të ngrënies. "Kam parë dy policë të qëllohen."

Policia urdhëroi bizneset dhe banorët që të evakuonin zonën pasi u gjetën pajisje të shumta shpërthyese, duke e mbyllur zonën për disa ditë.

"Kjo është diçka që trondit një komunitet," u tha gazetarëve shefi i policisë së Saanich, Dean Duthie, disa orë pas të shtënave.

Por veprimet e vëllezërve gjatë grabitjes kanë ngitur pikëpyetje.

“Thjesht nuk e di se çfarë donin. Çfarë prisnin ata?” tha Fryer. “Ata i kishin marrë të gjitha paratë. Ata mund t'i kishin marrë paratë dhe të largoheshin menjëherë; mund të kishin hyrë dhe dalë përpara se policia të arrinte atje.”

Pavarësisht se mbërritën në bankë të armatosur rëndë dhe me një sasi eksplozivi, policia thotë se asnjëri nga vëllezërit nuk kishte precedentë penalë dhe nuk ishte i njohur më parë për policinë.

Por llogaria e Isaac Auchterlonie në Instagram, e cila që atëherë është hequr, shënoi një armiqësi në rritje ndaj qeverisë federale dhe një fiksim për armët e zjarrit. Të shpërndara në të gjithë llogarinë ishin imazhet e të riut duke qëlluar me pushkë në pyll dhe lëvdata për grabitjet e mëparshme të famshme të bankave.

Një postim tregonte fragmente nga një dokumentar mbi shkëmbimin e zjarrit në Hollwood-in e Veriut, një grabitje bankash në vitin 1997, në të cilën dy burra të armatosur rëndë plagosën më shumë se një duzinë njerëz gjatë një përplasjeje me policinë.

Postime të tjera iu referuan një konflikti midis Ushtrisë Republikane Irlandeze dhe ushtarëve dhe policisë britanike, si dhe rrethimit të Ëaco, kur oficerët dhe ushtarët federalë sulmuan një kompleks fetar në Teksas në 1993.

Auchterlonie shprehte gjithashtu kundërshtim të ashpër ndaj vaksinimit Covid-19, si dhe legjislacionit të fundit të kontrollit të armëve të propozuar nga qeveria federale.

"Kur ata përpiqen të japin vaksinë,  ata gjithashtu përpiqen të marrin armë," thuhej në postim, i ndjekur nga hashtags #tryandtakeit dhe #getëhatyoudeserve dhe #fuckyoutrudeau, në lidhje me kryeministrin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco