VIDEO/ Polici kap për fyti kolegen dhe e përplas pas makinës, kamerat filmojnë gjithçka

VIDEO/ Polici kap për fyti kolegen dhe e përplas pas makinës, kamerat filmojnë gjithçka

11:23, 18/01/2022
A+ Aa A-

Një oficer policie në Florida është nën hetim pasi ai u filmua duke kapur nga fyti një police femër kur ajo u përpoq ta largonte atë nga një i dyshuar i prangosur.

Oficeri Christopher Pullease, 46 vjeç, akuzohet se ka sulmuar oficeren 28-vjeçare, emri i të cilës nuk bëhet me dije, jashtë një dyqani.

Gjithçka ndodhi kur policët arrestuan një burrë për dhunë, pasi kishte grushtuar disa persona brenda dyqanit.

Pamjet e kamerës së trupit, të cilat u publikuan vetëm javën e kaluar, treguan Pullease duke ecur drejt të dyshuarit ndërsa oficerët po përpiqeshin ta fusnin atë në makinën e policisë.

Pullease dyshohet se u përkul në makinë, nxori sprajin e tij me piper dhe ia drejtoi të dyshuarit ndërsa ai fliste me të.

Policja femër papritmas vrapoi dhe tërhoqi Pullease në një përpjekje për ta larguar atë nga i dyshuari, tregon videoja e kamerës së trupit.

Sipas pamjeve, Pullease e kapi oficeren për fyti dhe e shtyu drejt një makine tjetër patrullimi.

Shefi i policisë së Sunrise, Anthony Rosa e përshkroi sjelljen e Pullease si “të neveritshme”.

Shefi e publikoi videon pa asnjë audio dhe nuk pranoi të zbulonte se çfarë i kishte thënë Pullease të dyshuarit të prangosur.

Rosa tha se Pullease përshkallëzoi atë që duhet të ishte një situatë e qetë me të dyshuarin.

“Më duket e papërshtatshme dhe joprofesionale, sepse ai e përshkallëzoi situatën kur në të vërtetë kërkohej qetësi,” tha shefi.

Ai lavdëroi policen femër, e cila ka vetëm 2 vjet e gjysmë në departament, për ndërhyrjen.

Pullease është caktuar të punojë në tavolinë mes hetimeve në vazhdim dhe ndaj tij nuk është ngritur asnjë akuzë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco