Një lindje në ajër, gruaja nga Uganda lind në avion

Një lindje në ajër, gruaja nga Uganda lind në avion

20:48, 16/01/2022
A+ Aa A-

Prania e mjekes së Torontos Aisha Katib, e cila pretendon se punon mirë nën presion, u tundua kur dëgjoi një telefonatë nga një stjuardesë në një avion të Qatar Airways në mes të një fluturimi ndërkontinental, duke pyetur nëse kishte një mjek në kabinë.

Avioni u ngrit nga Doha e Katarit më 7 dhjetor në drejtim të qytetit Entebbe të Ugandës, ku Dr.Katib po udhëtonte me pushime, shkruan BBC.

“Rreth një orë pas nisjes, stjuardesa pyeti përmes një folësi nëse kishte një mjek apo staf mjekësor në aeroplan”, tha Dr Katib për CTV News Toronto të premten.

Katib, një asistent profesor në Departamentin e Mjekësisë Familjare në Universitetin e Torontos, u përgjigj menjëherë, kështu që ajo u dërgua në pjesën e pasme të avionit, ku e reja ishte në mes të lindjes.

Një emigrante e re nga Uganda po udhëtonte për në shtëpi nga Arabia Saudite, ku do të lindte fëmija i saj i parë, por vajza vendosi të lindte më herët se sa pritej, në javën e 35-të të shtatzënisë.

Falë ndihmës, doktor Katib lindi një vajzë e shëndoshë dhe e quajti Aishja pas doktoreshës, së cilës iu shtua edhe Mrekullia (mrekullia).

"Kur arrita në pjesën e pasme të kabinës dhe pashë një turmë njerëzish të mbledhur rreth dikujt që kishte nevojë për ndihmë, fillimisht mendova se ishte një atak në zemër ose një situatë e ngjashme. Por kur u afrova, pashë një grua që sapo jepte lindja”, tha Dr. Katib.

Mrekullia Aishja dhe nëna e saj ishin me shumë fat atë ditë. 

Në aeroplan, përveç doktor Katibit, janë gjetur edhe dy punëtorë të tjerë mjekësorë - një infermiere dhe një pediatër nga Mjekët pa Kufi (MSF).

Image

“Sapo lindi foshnja qau fort. Vajza ishte stabile dhe nëna e saj. Më pas ia dorëzova një pediatri, i cili bëri një ekzaminim më të detajuar të të porsalindurit”, ka thënë Katib, i cili ka uruar nënës dhe i tha se lindi një vajzë të shëndetshme. Më pas pati duartrokitje në kabinë."

"Por surpriza më e madhe erdhi kur kuptova se nëna ime do t'i vinte vajzës me emrin tim. Më emocionoi, kështu që vendosa t'i jap adashit tim të porsalindur një gjerdan floriri me emrin Aisha të shkruar në arabisht që e mbaja në qafë. Mendova se si Mrekullia Aisha ka një kujtim të vogël për doktorin që e ndihmoi ta sjellë atë në botë në një lartësi prej 10.500 metrash, ndërsa avioni fluturonte mbi Nil.

"Nëna dhe foshnja ishin në gjendje mjaft të mirë për të vazhduar fluturimin. Stafi i zhvendosi në repartin e klasit të parë, ku i mbikëqyrëm për pesë orët e mbetura deri në fund të fluturimit," tha doktori.

Lindja në një lartësi prej 10.500 metrash ka ndodhur më 7 dhjetor, por doktoresha Katib ishte shumë e zënë me punën dhe trajtimin e pacientëve të infektuar me Covid në Toronto, ndaj i shpërndau fotot në rrjetet sociale vetëm këtë javë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco