Policia rumune nis hetimin për videon mashtruese se spitali COVID 'është bosh’

Policia rumune nis hetimin për videon mashtruese se spitali COVID 'është bosh’

08:25, 21/10/2021
A+ Aa A-

Policia rumune ka nisur një hetim penal për një pretendim të gënjeshtër se një spital COVID është bosh.

Një video mashtruese në Facebook thoshte se nuk kishte asnjë pacient në një spital të përkohshëm në qytetin verilindor të Piatra-Neamț.

Zyrtarët në qendrën shëndetësore i kanë thënë Euronews se pretendimi është “mashtrim” dhe u kanë bërë thirrje autoriteteve të hetojnë.

Policia ka thënë se po heton “lajmin e gënjeshtërt” dhe është e gatshme të marrë “masat e nevojshme ligjore”.

Pretendimet mashtruese për COVID-19 dhe vaksinimet janë fajësuar për një rritje të fundit të infeksioneve në Rumani.

Spitali, i mbushur me pacientë me COVID-19

Në videon e Facebook Live të filmuar më 14 tetor, një përdorues filmon vetë duke iu afruar spitalit modular ATI në Piatra-Neamț.

Duke qëndruar në oborr, përdoruesi pretendon në mënyrë mashtruese se shtretërit në spital janë bosh. Postimi është shpërndarë më shumë se 3,400 herë.

Por menaxheri i spitalit i tha Euronews se 26 pacientë që kishin zënë shtretërit më 14 tetor, ishin të gjithë të intubuar në një gjendje të rëndë.

"Ky individ dhe ky grup po përhapin lajme të rreme në lidhje me spitalin në Piatra-Neamț," shtoi Oana Gheorghiu, bashkëthemeluese e organizatës "Daruieste Viata" që mbështet spitalet rumune.

"Ai është i mbushur me pacientë me COVID-19, që nga dita e parë kur u hap," tha ajo në Facebook.

COVID-19, Rumania në syrin e ciklonit me rekord vdekjesh: 500 brenda ditës

Rumania të martën arriti rekorde të përditshme si në infeksionet COVID-19 ashtu edhe në vdekjet pasi vendi po përballet me një rritje akute të virusit mes niveleve alarmante të ulëta të vaksinimit.

Autoritetet konfirmuan një rekord të lartë prej 18,863 infektimesh të reja dhe 574 vdekjesh brenda një dite. Është hera e parë që ky shtet i Bashkimit Evropian prej 19 milionësh tejkaloi 500 vdekje në një ditë të vetme.

Rumania ka shkallën e dytë më të ulët të vaksinimit në BE pas Bullgarisë - me vetëm 34% të të rriturve të vaksinuar plotësisht kundër COVID-19, krahasuar me mesataren e bllokut prej 74%.

Rritja po e sforcon sistemin e sëmurë të kujdesit shëndetësor të vendit në kapacitete maksimale: më shumë se 1,800 pacientë me koronavirus tani janë në kujdes intensiv. Në

Bukuresht, ambulancat kanë qenë në radhë jashtë Spitalit të Sëmundjeve Infektive të Matei Bals, ku shtretërit po vendosen në korridore.

Presidenti rumun Klaus Iohannis e quajti situatën një "dramë kombëtare me përmasa të tmerrshme" dhe u bëri thirrje rumunëve të vaksinohen. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco