Insekti i parë i aprovuar për konsum njerëzor në BE

Insekti i parë i aprovuar për konsum njerëzor në BE

09:50, 08/05/2021
A+ Aa A-

Me një propozim nga Komisioni Evropian, ekspertët nga Shtetet Anëtare kanë rënë dakord të lejojnë krimbat e verdhë të tharë të hyjnë në tregun Evropian si një produkt ushqimor.

Në 2014, agjencia belge e sigurisë ushqimore AFSCA lëshoi ​​këshilla zyrtare mbi aspektet e sigurisë ushqimore të insekteve të destinuara për konsum njerëzor, duke thënë: "Në kërkimin e burimeve alternative të proteinave dietike, insektet duket se ofrojnë potencial të madh".

Ai miratoi 10 lloje të krimbave dhe crickets për shitje në tregun belg, duke e mbështetur politikën e saj të tolerancës në interpretimin e lirë të një ligji të BE të 1997 për "ushqimin e ri".

Ligji përcaktoi që "ushqimi ose përbërësit e ushqimit të cilët nuk u përdorën për konsum njerëzor në një shkallë të konsiderueshme brenda Bashkimit Evropian para 15 majit 1997" do të konsiderohen "ushqim i ri" dhe do t'i nënshtrohen shitjes me leje.

Por ligji i BE nuk specifikoi në mënyrë rigoroze kafshë të plota, duke lejuar që insektet të autorizohen për konsum në Hollandë, Mbretërinë e Bashkuar, Danimarkë dhe Finlandë dhe të tolerohen në Belgjikë.

 Vende të tjera, të tilla si Franca, interpretuan ligjin e BE-së ndryshe dhe i ndaluan ato.

Insektet e miratuara zyrtarisht tani për konsum njerëzor brenda BE-së janë krimba vakti.

Krimbat e ushqimit janë të pasura me yndyrë, fibra dhe proteina. 

Ata do të jenë në dispozicion si një meze të lehtë ose si pluhur që mund të përdoret për të bërë biskota, smoothie ose produkte makarona, tha Komisioni të martën.

Strategjia evropiane bujqësore 'Nga ferma në pirun' identifikon insektet si një burim alternativ i proteinave që mund të ndihmojë në krijimin e sistemit ushqimor më të qëndrueshëm.

Në pjesë të tjera të botës, miliona njerëz hanë insekte në baza ditore, por një përparim në tregun Evropian nuk ka ndodhur ende për arsye kulturore dhe rregullatore.

Në fillim të këtij viti, Autoriteti Evropian i Sigurisë Ushqimore (EFSA) vendosi që konsumimi i krimbave të vaktit nuk paraqet asnjë problem për shëndetin e njeriut. EFSA ka paralajmëruar, megjithatë, se njerëzit me alergji të caktuara mund të jetë më mirë të mos hanë insektet.

Një kompani franceze kishte aplikuar në Komision për autorizimin e tregut pasi vendi fillimisht ndaloi konsumin e insekteve.

Komisioni pritet të japë dritën e tij të fundit të gjelbër brenda javëve të ardhshme.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco