Policia gjeorgjiane bastis zyrën e partisë opozitare

Policia gjeorgjiane bastis zyrën e partisë opozitare

10:51, 23/02/2021
A+ Aa A-

Policia gjeorgjiane hyri në zyrat e zyrtarit të partisë opozitare Nika Melija dhe e ndaloi atë herët në mëngjes, disa ditë pasi kryeministri dha dorëheqjen pas një mosmarrëveshjeje nëse një politikan i njohur duhet të mbahet i arrestuar.

Melia, një zyrtar i opozitës Lëvizja Kombëtare e Bashkuara (UNM), është akuzuar për nxitje të dhunës në protestat në rrugë në qershor 2019, të cilin ai e hodhi poshtë si një vendim të motivuar politikisht.

Një gjykatë në kryeqytetin Tbilisi javën e kaluar urdhëroi ndalimin e Melijas për pretendimin e dështimit për të paguar kushtin. Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi se po shtyn ekzekutimin e urdhrit për ndalimin e Melija pas dorëheqjes së Kryeministrit Giorgio Gakharija, raporton Hina.

Pamjet nga zyra e UNM-së të lëshuara nga Sputnik Georgia tregojnë Melia duke bllokuar  hyrjen e policisë në një dhomë me disa mbështetës të tij ndërsa aktivistët e opozitës u përplasën me policinë në rrugë.

"Ne u bëjmë thirrje përfaqësuesve të të dy opsioneve politike dhe mbështetësve të tyre të protestojnë në mënyrë paqësore, të përmbahen nga veprimet e dhunshme dhe të mos ndërhyjnë në vendimet e gjykatës," citoi Sputnik Georgia të thoshte ministri i jashtëm, duke iu referuar urdhrit për ndalimin e Melia.

Gakharia, i cili dha dorëheqjen në 18 Shkurt, tha se vendimi i tij u nxit nga një mosmarrëveshje me ekipin e tij mbi burgosjen e Melias.

Gakharia tha se burgosja e Melias është e papranueshme dhe provokon ndarje politike në këtë komb të Kaukazit të Jugut me 3.7 milion njerëz.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco