Protesta të dhunshme në Indi mes policisë dhe fermerëve

Protesta të dhunshme në Indi mes policisë dhe fermerëve

10:34, 27/01/2021
A+ Aa A-

Mijëra fermerë indianë që protestojnë ndaj reformave të njoftuara u përplasën me policinë e cila u përpoq t'i parandalonte ata që të depërtonin në kompleksin historik të Kalasë së Kuqe në Delhi me barrikada dhe gaz lotësjellës, në të cilin një person u vra dhe të paktën 80 u plagosën, raporton Reuters.

Dhjetëra mijëra fermerë, që protestojnë kundër reformave në sektorin e bujqësisë për të cilët ata thonë se përfitojnë blerësit e mëdhenj privatë në kurriz të kultivuesve, janë vendosur në periferi të qytetit për dy muaj për të kërkuar ndërprerjen e reformave.

Një paradë proteste e traktorëve rreth skajeve të qytetit për të përkuar me festimet e Ditës së Republikës të Martën u kthye në kaos kur disa fermerë u larguan nga rrugët e dakorduara, duke thyer barrikada dhe duke u përplasur me policinë, e cila përdori gaz lotësjellës dhe shkopinj në përpjekje për t'i ndaluar ato.

Disa fermerë që mbanin shpata ceremoniale arritën deri në Kështjellën e Kuqe, ku Kryeministri Narendra Modi mban një fjalim vjetor.

Bujqësia punëson rreth gjysmën e popullsisë së Indisë prej 1.3 miliardë, dhe trazirat midis rreth 150 milion fermerëve të tokave janë një nga provat më të mëdha që Modi ka hasur që nga ardhja në pushtet në 2014.

 

 

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco