Fitimet e 10 burrave më të pasur gjatë pandemisë 'mund të blejnë vaksina për të gjithë botën’

Fitimet e 10 burrave më të pasur gjatë pandemisë 'mund të blejnë vaksina për të gjithë botën’

12:19, 25/01/2021
A+ Aa A-

Pasuria e kombinuar e 10 burrave u rrit gjatë pandemisë së koronavirusit me 540 miliardë dollarë (400 miliardë funte), ka gjetur Oxfam.

Kjo shumë do të ishte e mjaftueshme për të parandaluar që të gjithë në botë të bien në varfëri për shkak të virusit dhe të paguajnë për një vaksinë për të gjithë, tha OJQ-ja, shkruan BBC.

Raporti i tij zbuloi se pasuria totale e miliarderëve ishte ekuivalente me të gjithë shpenzimet nga të gjitha qeveritë e G20 për t'u rikuperuar nga virusi.

Bamirësia po u kërkon qeverive të marrin në konsideratë taksat për super të pasurit.

Raporti, Virusi i Pabarazisë , është botuar ndërsa udhëheqësit globalë mblidhen praktikisht për takimin e Forumit Ekonomik Botëror "Dialogu i Davosit".

Mbështetja e paprecedentë nga qeveritë për ekonomitë e tyre panë lulëzimin e tregut të aksioneve, duke rritur pasurinë e miliarderëve ndërsa ekonomia reale përballet me recesionin më të thellë në një shekull, thotë ajo.

Në të gjithë botën, pasuria e miliarderëve u rrit me 3.9 tn dollarë (trilion) midis 18 marsit dhe 31 dhjetorit 2020 dhe tani qëndron në 11.95 tn dollarë - e cila është ekuivalente me atë që qeveritë e G20 kanë shpenzuar në përgjigje të pandemisë, thotë raporti.

10 njerëzit më të pasur, pasuritë e të cilëve u rritën me 540 miliardë dollarë që nga marsi i vitit 2020, përfshijnë themeluesin e Amazon Jeff Bezos, themeluesin e Tesla Elon Musk dhe themeluesin e Facebook Mark Zuckerberg.

Raporti tha se Z. Bezos kishte fituar aq shumë deri në Shtator 2020 që ai mund t'u kishte dhënë të gjithë 876,000 punonjësve të Amazon një bonus $ 105,000 dhe ende të ishte aq i pasur sa ishte para pandemisë.

 Oxfam vlerëson se deri në 500 milion më shumë njerëz po jetonin në varfëri si rezultat i pandemisë, duke përmbysur rënien e varfërisë globale të parë gjatë dy dekadave të fundit.

"Ne mendojmë se kjo është ... një mundësi për të bërë diçka radikale në lidhje me ndërtimin e një forme më të drejtë për të menduar për taksat e pasurisë, për të menduar për taksat e korporatave, për të menduar për rritjen e dyshemesë themelore sociale për çdo qytetar," Danny Sriskandarajah, Shefi Ekzekutiv i Oxfam GB, i tha BBC.

Duke iu referuar Mbretërisë së Bashkuar, ai tha se vendosja e një takse mund të mbledhë miliona.

Muajin e kaluar, MacKenzie Scott, ish-gruaja e Jeff Bezos, zbuloi se kishte dhuruar më shumë se $ 4 miliardë dollarë (3 miliardë funte) për bankat e ushqimit dhe fondet e ndihmës emergjente në katër muaj.

Në një postim në blog, zonja Scott tha se donte të ndihmonte amerikanët që po luftonin për shkak të pandemisë.

Bashkëthemeluesi i Twitter Jack Dorsey njoftoi në prill se ai po lëvizte 1 miliard dollarë të aseteve të tij në një fond për të mbështetur përpjekjet e ndihmës pandemike dhe shkaqe të tjera. Kjo përfaqëson rreth një të katërtën e vlerës së tij neto prej 3.9 miliardë dollarësh.

Bill Gates dhe gruaja e tij Melinda kanë zotuar 305 milion dollarë për vaksinat, trajtimin dhe zhvillimin e diagnostikimit përmes fondacionit të tyre bamirës, ndërsa autori i Harry Potter JK Rowling dhuroi 1 milion £ për të ndihmuar njerëzit e pastrehë dhe ata të prekur nga abuzimi në familje gjatë pandemisë.

Që nga qershori i vitit të kaluar, Z. Bezos u tha të kishte dhuruar 125 milion dollarë në përpjekjen për koronavirus.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco