Anulimi i projektit ‘Keystone XL’, kryeministri kanadez i shpreh zhgënjimin Joe Biden

Anulimi i projektit ‘Keystone XL’, kryeministri kanadez i shpreh zhgënjimin Joe Biden

11:15, 23/01/2021
A+ Aa A-

Kryeministri Kanadez Justin Trudeau shprehu "zhgënjim" nga vendimi i Joe Biden për të anuluar tubacionin e naftës Keystone XL gjatë telefonatës së parë të presidentit të ri të SHBA drejtuar një udhëheqësi të huaj.

Dy ditë në punë, Presidenti Biden kaloi 30 minuta në telefon me Z. Trudeau të Premten në mbrëmje.

Zyra e Kryeministrit tha se ata gjetën gjuhë të përbashkëta për çështje si ndryshimi i klimës, lidershipi global dhe diversiteti.

SH.B.A. dhe Kanada gëzojnë një nga marrëdhëniet më të mëdha tregtare në botë.

Pothuajse 2 miliardë dollarë (2.5 miliardë dollarë) në mallra dhe shërbime shkëmbehen midis SHBA dhe Kanadasë çdo ditë.

Çfarë diskutuan ata?

Zyra e kryeministrit Kanadez tha se dyshja diskutuan një sërë çështjesh , duke përfshirë "bashkëpunimin e ngushtë së bashku për të mposhtur" pandeminë Covid-19.

"Kryeministri ngriti zhgënjimin e Kanadasë me vendimin e Shteteve të Bashkuara mbi tubacionin Keystone XL," tha një deklaratë. "Kryeministri nënvizoi përfitimet e rëndësishme të sigurisë ekonomike dhe energjetike të marrëdhënies sonë dypalëshe të energjisë si dhe mbështetjen e tij për punëtorët e energjisë."

Nga ana e Presidentit Biden, një deklaratë e Shtëpisë së Bardhë tha: "Presidenti pranoi zhgënjimin e Kryeministrit Trudeau në lidhje me vendimin për heqjen e lejes për tubacionin Keystone XL dhe riafirmoi angazhimin e tij për të mbajtur një dialog aktiv dypalësh dhe për të thelluar më tej bashkëpunimin me Kanadanë ".

Megjithë mosmarrëveshjen e vogël të dy udhëheqësve, ata planifikojnë të takohen muajin tjetër.

Ata diskutuan gjithashtu zgjerimin e bashkëpunimit në çështjet e mbrojtjes dhe punën së bashku në rajonin e Arktikut, si dhe "ndalimin arbitrar" të dy Kanadezëve - Michael Kovrig dhe Michael Spavor - në Kinë, tha zyra e Z. Trudeau.

Çfarë po ndodh me tubacionin Keystone?

Në ditën e tij të parë në detyrë, Z. Biden nënshkroi një urdhër ekzekutiv për revokimin e lejes për Keystone XL. Tubacioni kishte për qëllim të mbante rreth 830,000 fuçi naftë të rëndë bruto çdo ditë nga fushat në Alberta, Kanada në shtetin amerikan të Nebraska, për t'u bashkuar me një tubacion ekzistues.

Grupet amerikane vendase dhe mbrojtësit e mjedisit e kanë luftuar projektin për më shumë se një dekadë. Por zyrtarët kanadezë kanë kërkuar prej kohësh për tubacionin e diskutueshëm, një përfitim për industrinë e naftës në vend.

Vetë Z. Trudeau ngriti tubacionin si një përparësi kryesore në një telefonatë me Z. Biden në Nëntor.

Kryeministri i Alberta, Jason Kenney, e ka quajtur anulimin një "fyerje" dhe e ka nxitur Z. Trudeau të konsiderojë hakmarrjen. Qeveria provinciale e Z. Kenney investoi rreth 1.5 miliard dollarë në projekt vitin e kaluar.

Por është e pamundur që Z. Trudeau të marrë masa të forta si përgjigje. Në një deklaratë pas vendimit themelor të Z. Biden, Z. Trudeau tha se ai "mirëpriti angazhimin e presidentit për të luftuar ndryshimin e klimës".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco