Ish-ministri i Tajvanit: Nëse do të ishte raportuar në kohë, pandemia e Covid 19 mund të ishte përmbajtur

Ish-ministri i Tajvanit: Nëse do të ishte raportuar në kohë, pandemia e Covid 19 mund të ishte përmbajtur

09:33, 22/01/2021
A+ Aa A-

Pandemia e koronavirusit mund të ishte përmbajtur nëse autoritetet në Wuhan do të kishin njoftuar Organizatën Botërore të Shëndetësisë më herët dhe do të lejonin një ekip ekspertësh të hetonte në dhjetor 2019, sipas Dr Chen Chien-jen, ish-nënkryetari dhe ministri i shëndetësisë i Tajvanit.

"Transparenca dhe hapja është shumë e rëndësishme për frenimin e sëmundjeve infektive", tha Dr Chen për Al Jazeera. "Nëse situata në Wuhan do të raportohej shumë mirë tek Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe OBSH të organizonte një ekip për në Wuhan në mes të dhjetorit 2019, unë mendoj se sëmundja mund të ishte përmbajtur dhe asnjë vend tjetër nuk do të kishte vuajtur."

Një ekip i OBSH-së tani është në Wuhan dhe pritet të fillojë hetimet në terren pasi të ketë përfunduar një karantinë 14-ditore.

Më shumë se 97 milion njerëz në të gjithë botën tani janë diagnostikuar me COVID-19 dhe më shumë se dy milion kanë vdekur, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Dr Chen ishte ministri i shëndetit i Tajvanit gjatë krizës SARS dhe luajti një rol kritik në rregullimin e sistemit të reagimit epidemik të ishullit, i cili vlerësohet me suksesin e tij relativ në mbajtjen larg të koronavirusit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco