Shpërthimi i infeksoneve/ Spanja rikthehen kufizimet në natyrë

Shpërthimi i infeksoneve/ Spanja rikthehen kufizimet në natyrë

22:54, 14/08/2020

Ditën e sotme, Spanja vendosi sërish kufizime për shumë aktivitete në natyrë, në përpjekje për të rivënë nën kontroll shpërthimin e rasteve të COVID-19.

“Jeta e natës do të ndalohet, tani për tani, në një përpjekje për të shmangur grumbullimet në turma të mëdha, ku virusi mund të përhapet më lehtë”, tha ministri i Shëndetësisë, Salvador Illa.

“Dua t’u bëj thirrje të rinjve dhe t’u kujtoj atyre për rëndësinë e ushtrimit të disiplinës. Është një situatë e patolerueshme, nëse njerëzit nuk u përmbahen udhëzimeve”, shtoi ai.

Gjithashtu, Ministria e Shëndetësisë ndaloi pirjen e duhanit dhe konsumimin e alkoolit në natyrë, në hapësirat ku nuk mund të ruahet distancimi shoqëror.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco