India bllokon rajonin e Bihar, karantinë 2 javore për 128 milion banorë

India bllokon rajonin e Bihar, karantinë 2 javore për 128 milion banorë

14:27, 15/07/2020
A+ Aa A-

India të mërkurën raportoi mbi 30 000 mijë raste të reja infektimesh me Covid 19 dhe 582 viktima gjatë 24 orëve të fundit.

Numri i të infektuarve që nga fillimi i pandemisë ka arritur në 936 000 të infektuar dhe 24 mijë viktima duke e bërë vendin e tretë më të prekur në botë nga pandemia e Covid 19 që shpërtheu në Kinë dhjetorin e kaluar.

Ditën e enjte është urdhëruar një bllokim 2 javor në rajonin Bihar që numëron rreth 128 milionë banorë por ka një sistem shumë të brishtë shendetësor, ky shtet ka regjistruar mbi 1000 të infektuar në ditë pavarësisht numrit të kufizuar të testimeve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco