‘Dita e Veteranëve’ në Nju Jork/ Presidenti Trump: Ky vend jua a ka përjetë borxh

‘Dita e Veteranëve’ në Nju Jork/ Presidenti Trump: Ky vend jua a ka përjetë borxh

18:40, 11/11/2019
A+ Aa A-

Presidenti Trump mbajti një fjalim në hapje të paradës së veteranëve në qytetin e Nju Jorkut, me rastin e festimit të Ditës së Veteranëve.

"Ky vend jua a ka përjetë borxh dhe ne ju falenderojmë të gjithëve,” tha zoti Trump, i cili është presidenti i parë në histori që merr pjesë në paradën e veteranëve në Nju Jork, më e madhja në vend, raporton VOA.

Në SHBA, Dita e Veteranëve, e njohur fillimisht si Dita e Armëpushimit, është ditë pushimi dhe kremtohet çdo vit më 11 nëntor, për të nderuar veteranët e ushtrisë.

Ajo përkon me ditë të ngjashme që përkujtohen në vende të tjera dhe që shënojnë mbarimin e Luftës së Parë Botërore.

Me këtë rast, në varrezat kombëtare të Arlingtonit pranë kryeqytetit Uashington zhvillohen çdo vit ceremoni me fjalime dhe vendosje kurorash.

Këtë vit, Presidenti Trump zgjodhi ta përkujtojë Ditën e Veteranëve jashtë Uashingtonit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco