VIDEO/ Momenti kur forcat iraniane ‘pushtojnë’ anijen britanike

VIDEO/ Momenti kur forcat iraniane ‘pushtojnë’ anijen britanike

09:18, 21/07/2019

Agjensia e lajmeve Fars neës ka publikuar pamjet e kapjes së cisternës Britanike “Sterno Impero” në ngushticën e Hormuzit nga forcat ushtarake të Iranit.

Në pamjet e publikuara nga media e cila është afër Gardës Revolucionare të Iranit, duket se si ushtarët zbarkojnë në cisternë nëpërmjet helikopterit dhe marrin kontrollin e saj.

Sekretari i Jashtëm Britanik Jeremy Hunt i ka kërkuar Iranit të ndërpresë menjëherë këtë aktivitet të “paligjshëm”. Kjo sipas tij ngre pyetje shumë serioze për sigurinë e anijeve britanike dhe ndërkombëtare në ngushticën e Hormuzit.

Teherani tha se anija ishte “shkelje e rregullave ndërkombëtare detare”.

Duke folur pas një telefonate me homologun e tij iranian, zoti Hunt tha se Irani e shihte këtë si një “kundërpërgjigje” pas ndalimit të një cisterne iraniane në Gjibraltar.

Por ai tha se asgjë nuk i lidh të dyja ngjarjet me njëra – tjetrën,

Pronarët e “Steno Impero” thanë se donin akses në portin e Bandar Abbas për 23 anëtarët e ekuipazhit, të cilët ata thanë se janë në shëndet të mirë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco