Tërmet vdekjeprurës godet Kinën

Tërmet vdekjeprurës godet Kinën

09:54, 18/06/2019

Një tërmet i fuqishëm në jugperëndim të Kinës la së paku 12 njerëz të vrarë dhe mbi 130 të plagosur, thanë zyrtarët.

Tërmeti goditi pranë qytetit Jibin, në provincën Sihuan.

Mbi 4,000 njerëz u evakuuan nga shtëpitë e dëmtuara.

Tërmeti u pasua nga së paku katër dridhje të tjera.

Në provincën Sihuan ka shpesh tërmete.

Në vitin 2008, një tërmet prej 7.9 ballësh atje ka lënë 87,000 njerëz të vdekur ose të zhdukur.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco