Thënie nga shpikës të mëdhenj që do t'ju frymëzojnë

Thënie nga shpikës të mëdhenj që do t'ju frymëzojnë

09:41, 25/01/2018
A+ Aa A-

Aftësia për të parë botën në mënyra të reja dhe unike është shenjë dalluese e një mendjeje të madhe. Disa nga thëniet në listën e mëposhtme kanë ndryshuar shoqërinë tonë në mënyrë të pandryshueshme nëpërmjet zhvillimit të ideve dhe teknologjisë të re. Lista përfshin shpikësit, inxhinierët dhe shkencëtarët e njohur, të cilët gjerësisht janë quajtur "shpikësit".

- Alexander Graham Bell

Ai ishte një shkencëtar, shpikës dhe inxhinier i lindur në Skoci, i cili u mor me shpikjen e telefonit të parë të përdorshëm, si dhe të shumë gjërave të tjera.

"Përpara çdo gjëje tjetër, përgatitja është çelësi i suksesit".

- George Washington Carver

George Washington Carver ishte një botanist dhe shpikës amerikan, reputacioni i të cilit mbështetet kryesisht në promovimin e kulturave alternative të pambukut dhe përdorimeve inovative për kikirikët.

"Arsimi është çelësi për zhbllokimin e derës së artë të lirisë."

- Freeman Dyson

Freeman Dyson është një fizikant amerikan dhe matematicien i lindur në Angli, puna e të cilit ka qenë përqendruar kryesisht në elektrodinamikë kuantike, astronomi dhe inxhinieri bërthamore.

"Aviacioni është dega e inxhinierisë që më së paku i fal gabimet."

- Thomas Edison

Për disa, ai është më shumë një biznesmen sesa një shpikës, por puna e tij për llambën inkandeshente elektrike dhe fonografët , plus mijëra patenta të tjera, nuk mund të mos bëhen të njohura.

"Gjeniu është 1% frymëzim , 99% djersitje."

"Për të shpikur, keni nevojë për një imagjinatë të mirë dhe një grumbull vjeturinash".

- Albert Einstein

I famshëm për punën e tij në fizikën teorike dhe Teorinë e tij të Relativitetit, puna e tij ndryshoi lojën për shkencëtarët për shumë dekada që do të vijnë.

"Kreativiteti është inteligjenca që ka argëtim."
"Unë nuk kam asnjë talent të veçantë, jam vetëm kurioz pasionant".
"Një person që kurrë nuk bëri një gabim, kurrë nuk u përpoq për asgjë të asgjë e re."
"Dallimi midis gjeniut dhe marrëzisë është, se gjeniu ka kufijtë e tij".

- Richard Feynman

Richard Feynman ishte një fizikan amerikan më i njohur për punën e tij në mekanikën kuantike.

"Për një teknologji të suksesshme, realiteti duhet të ketë përparësi mbi marrëdhëniet me publikun, sepse natyra nuk mund të mashtrohet."

- Benjamin Franklin

Benjamin Franklin ishte një shpikës i zellshëm dhe një nga etërit themelues të Shteteve të Bashkuara.

"Ose shkruaj diçka që ia vlen të lexosh ose bëj diçka me vlerë të shkruar".
"Mos kini frikë nga gabimet. Do të njihni dështimin. Vazhdoni drejt arritjes ".
"Shumë njerëz vdesin në moshën 25 vjeçare dhe nuk varrosen derisa të jenë 75 vjeç." - Mjerisht ende e vërtetë sot.

- Henry Ford

Ndoshta më shumë një "organizator" sesa një shpikës në vetvete, puna e tij ndihmoi për të revolucionarizuar përgjithmonë proceset industriale.

"Nëse mendoni se mund ose mendoni se nuk mundeni, keni të drejtë".
"Sukseset e shkurtra që mund të fitohen në një kohë të shkurtër dhe pa vështirësi nuk vlejnë shumë".

- Steve Jobs

Si bashkëthemelues i Apple, menaxhimi dhe vizioni i tij ndihmuan në katapultimin e kompanisë në gjigandin që është sot.

"Koha juaj është e kufizuar, mos e humbni atë duke jetuar jetën e dikujt tjetër. Mos u brengosni nga dogmat, të cilat janë duke jetuar si rezultat i të menduarit të të tjerëve. Mos lejoni zhurmën e mendimeve të tjerëve të mbytin zërin tuaj të brendshëm. më e rëndësishmja, kini guximin të ndiqni zemrën dhe intuitën tuaj, ato në njëfarë mënyre tashmë e dinë se çka dëshironi të bëheni ".

- Clarence Leonard "Kelly" Johnson

Z. Johnson ishte një inxhinier amerikan i aeronautikës dhe sistemeve, ndikimi i të cilit në hartimin e avionëve është i padiskutueshëm. Citimi i mëposhtëm i atribuohet shpesh këtij inxhinieri të madh.

"Merre me të qeshur, budalla."

- Hedy Lamarr

Shpikëse e Teknologjisë së Përhapjes së Spektrit dhe shfaqjeve në ekranin bardh e zi, ajo gjithashtu u bë pioniere në fushën e komunikimit me valë.

"Të gjithë njerëzit krijues dëshirojnë të bëjnë atë që nuk pritet ."

- J. Robert Oppenheimer

"Babai i bombës atomike" dhe udhëheqësi i projektit Manhattan Proceset e Oppenheimer kanë definuar me siguri pjesën më të madhe të shekullit të 20-të e më gjerë.

"Shkencëtarët nuk janë delikuentë. Puna jonë ka ndryshuar kushtet në të cilat njerëzit jetojnë, por përdorimi i këtyre ndryshimeve është problemi i qeverive, jo i shkencëtarëve".
"Askush nuk duhet t'i shpëtojë universiteteve tona pa e ditur se sa pak di."

- Louis Pasteur

Ju mund të falënderoni Louis Pasteur për vaksinat e ndryshme dhe për proceset e ruajtjes së qumështit, verës dhe birrës. 

"Shkenca nuk njeh vend, sepse dija i përket njerëzimit dhe është pishtari që ndriçon botën”

- Nikola Tesla

Ju tashmë dini për të, ja theniet e tij.

"Ji i vetëm, ky është sekreti i shpikjes, ji i vetëm, atëhere kur lindin idetë".
"Unë nuk mendoj se ka ndonjë emocion që mund të kalojë nëpër zemrën e njeriut ashtu siç ndihet nga shpikësi, pasi ai sheh ndonjë krijim të trurit që arrin suksesin".
"Cdo gje që ishte e madhe në të kaluarën e tallën, e dënuan, e luftuan, e shtypën - vetëm që të dalin më fuqishëm, dhe më triumfues nga lufta".
"Shkencëtarët sot mendojnë thellë në vend të qartë. Duhet të jesh I arsyeshëm për të menduar qartë, por dikush mund të mendojë thellë dhe të jetë i çmendur".

- Orville dhe Wilbur Wright

Ti di për të.

"Nëse ne kemi punuar sipas supozimit se ajo që pranohet si e vërtetë është e vërtetë, atëherë do të kishte pak shpresë për përparim".

- Anonim

Mjerisht kjo hyrje në listën tonë të kuotave nga shpikësit nuk mund t'i atribuohet asnjë personi në veçanti.

"Për optimistin, gota është gjysmë i plot,për pesimistin, gota është gjysmë bosh. Për inxhinierin, gota është dy herë më e madhe se duhet."

- Bonus - Scott Adams

Ok, ai është një karikaturist dhe kuota është goxha qesharake.

"Inxhinierët pëlqejnë të zgjidhin problemet, nëse nuk ka probleme , ata krijojnë problemet e tyre."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco