Izraeli kundërpërgjigjet: godet Rafahun pas breshërive të Hamasit, dhjetëra të vrarë Zjarri shpërtheu në një zonë të caktuar për palestinezët e zhvendosur në zonën Rafah të dielën

Izraeli kundërpërgjigjet: godet Rafahun pas breshërive të Hamasit, dhjetëra të vrarë

07:32, 27/05/2024

Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza ka thënë se dhjetëra njerëz u vranë ose u plagosën në një shpërthim në një kamp refugjatësh në zonën Rafah.

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit  thanë se kishin kryer një sulm ajror duke vendosur në shënjestër një kompleks të Hamasit në zonë.

Më herët gjatë ditës Hamasi lëshoi tetë raketa nga Rafahu drejt Tel Avivit në Izrael, sulmet e para këto  me rreze të gjatë mbi qytet që nga janari.

Videot nga Rripi jugor i Gazës tregojnë një shpërthim të madh dhe zjarre intensive që digjen.

Hamasi tha se një sulm ajror izraelit kishte goditur një kamp për të zhvendosurit palestinezët në veri-perëndim të Rafahut, larg operacioneve të fundit ushtarake në një zonë të sigurt humanitare.

Grupi tha se në mesin e të vdekurve ka gra dhe fëmijë.

Ushtria izraelite  tha se kishte shënjestruar militantët e Hamasit në zonë dhe se ishte në dijeni të raporteve se sulmi kishte shkaktuar një zjarr që dëmtoi civilët.

Ajo po e shqyrtonte incidentin, por tha se kishte përdorur armë precize kundër objektivave legjitime.

Në një deklaratë, Izraeli tha se kishte "eliminuar" dy figura të larta të Hamasit - Yassin Rabia Rabia dhe Khaled Nagar Nagar - në një sulm "të saktë" ajror "në veri-perëndim të Rafahut".

Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi tha se 35 njerëz ishin vrarë dhe dhjetëra të plagosur në një sulm izraelit.

Një zëdhënës i Shoqatës së Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze i cituar nga agjencia e lajmeve Associated Press tha se numri i të vdekurve ka të ngjarë të rritet ndërsa përpjekjet e kërkim-shpëtimit vazhduan në lagjen Tal al-Sultan të Rafah rreth 2 km në veri-perëndim të qendrës së qytetit.

Një dëshmitar okular i tha agjencisë së lajmeve Reuters se e gjithë lagjja në Tal Al-Sultan ishte "djegur".

Një tjetër dëshmitar, Fadi Dukhan, përshkroi se ishte ulur në derën e një shtëpie kur dëgjoi një shpërthim.

“Papritmas dëgjuam zhurmën e një rakete”, tha ai për Reuters. "Ne vrapuam dhe gjetëm rrugën të mbuluar nga tym. Nuk pamë asgjë."

Duke hyrë në një shtëpi, shtoi ai, nuk gjeti askënd brenda, por më vonë gjeti "një vajzë dhe një djalë të vogël që ishin prerë në copa".

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco