Napoli, emigrantë të armatosur rrëmbejnë anijen turke, policia parandalon planin

Napoli, emigrantë të armatosur rrëmbejnë anijen turke, policia parandalon planin

11:12, 10/06/2023

Një anije turke, Galata Seaways, e destinuar për në Francë, u tentua që të merrej peng nga 15 emigrantë jashtë ishullit Ischia, në Gjirin e Napolit. Disa emigrantë, të armatosur me thika, tentuan të hynin të rrëmbimin tragetin dhe ekuipazhin. Ndërhyrja e forcave speciale të batalionit San Marco, me dy helikopterë, bëri të mundur pengimin e planit të keqbërësve dhe normalizimin e situatës. “Rrëmbyesit e anijes u kapën. Gjithçka përfundoi mirë,” shpjegoi Ministri i Mbrojtjes Guido Crosetto.

Anija Galata Seaëays, e cila u nis nga porti Topcular në Turqi më 7 qershor, ishte nisur për në Francë në portin e Sete, ku mbërritja ishte planifikuar për të shtunën. Në gjirin e Napolit, nga shtrirja e trasesë e cila është marrë nga kantiere të specializuara, është parë një devijim i qartë nga rruga e parashikuar.

Në bord u gjetën 15 emigrantë, 13 burra dhe dy gra. Duke iu përgjigjur pyetjeve të hetuesve, të cilët përdorën një përkthyes, ata raportuan se ishin me kombësi siriane, afgane dhe irakiane.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco