Përplasen dy helikopterë të marinës në Malajzi, 10 të vdekur

Përplasen dy helikopterë të marinës në Malajzi, 10 të vdekur

08:16, 23/04/2024

Dhjetë persona kanë vdekur pasi dy helikopterë të marinës u përplasën në ajër gjatë provave ushtarake për një paradë të Marinës Mbretërore të Malajzisë, raporton BBC.

Njëri prej helikopterëve preu rotorin e tjetrit përpara se të dy të përplaseshin në tokë, tregojnë pamjet e publikuara në mediat lokale.

Incidenti ndodhi në orën 09:30 me kohën lokale në Lumut, i cili është shtëpia e një baze marine. Nuk dihet nëse ka persona të mbijetuar. Një nga helikopterët, një HOM M503-3 me 7 persona në bord, u rrëzua në një pistë vrapimi. Tjetri, një Fennec M502-6 me 3 të tjerët, u përplas në një pishinë aty pranë.

Në mars, një helikopter i rojes bregdetare të Malajzisë u rrëzua në det pranë ishullit Angsa gjatë një fluturimi stërvitor. Dy pilotët dhe dy pasagjerët në bord u gjetën dhe u shpëtuan nga peshkatarët.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco