Të shtëna me armë në një ceremoni diplomimi në SHBA/ 2 të vdekur dhe 5 të plagosur

Të shtëna me armë në një ceremoni diplomimi në SHBA/ 2 të vdekur dhe 5 të plagosur

08:14, 07/06/2023

Përgjaket ceremonia e diplomimit në SHBA.

Dy persona janë vrarë dhe pesë të tjerë janë plagosur si pasojë e të shtënave me armë zjarri në Riçmond të Virxhinias.

Të shtënat i kanë detyruar nxënësit e shkollës së mesme që të ikin – me rroba të diplomimit – në kërkim të sigurisë, kanë raportuar mediat amerikane.

Zyrtarë të shkollës kanë thënë se të shtëna kanë ndodhur përgjatë një ceremonie diplomimi në shkollën e mesme Huguenot High.

Një ceremoni tjetër diplomimi, e planifikuar për të martën, është shtyrë, derisa mësimi nuk do të mbahet në atë shkollë të mërkurën.

Viktimat që janë vrarë në sulm kanë qenë një 18-vjeçar, i cili ka qenë pjesë e grupit që do të diplomonte, dhe babai i tij 36-vjeçar. I dyshuari 19-vjeçar, është dërguar në mbajtje, sipas autoriteteve.

Sipas tyre, i dyshuari e ka njohur të paktën një prej viktimave. Sipas Arkivit të Dhunës me Armë, vetëm këtë vit, Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar të paktën 198 sulme me të shtëna masive. Këto shifrat janë më të lartat, për këtë pjesë të vitit, prej vitit 2016.


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco