Bjellorusia nuk e ka në plan tani të adoptojë monedhën ruse, thotë Lukashenko

Bjellorusia nuk e ka në plan tani të adoptojë monedhën ruse, thotë Lukashenko

21:25, 29/05/2023

Bjellorusia dhe Rusia nuk kanë në plan të miratojnë një monedhë të përbashkët në të ardhmen e afërt, njoftoi të hënën lideri i fortë i Bjellorusisë.

Gjatë një takimi me kreun e bankës qendrore të Rusisë, Alexander Lukashenko tha se futja e rublës ruse në Bjellorusi nuk do të ishte "një proces i lehtë" dhe se autoritetet në Minsk nuk kishin asnjë qëllim deri më tani për ta bërë këtë.

“Kur bëhet fjalë për krijimin e një monedhe të vetme e kështu me radhë, ky nuk është një proces i lehtë dhe, ndoshta, jo (një) për sot”, tha Lukashenko të hënën gjatë bisedimeve me guvernatoren e bankës Elvira Nabiullina.

Lukashenko është mbështetur për dekada në subvencionet nga Moska për të mbajtur në këmbë ekonominë e stilit sovjetik të Bjellorusisë. Të dy vendet nënshkruan marrëveshje për krijimin e një bashkimi mbrojtës, monetar dhe doganor qysh në mesin e viteve 1990, megjithëse dallimet midis Moskës dhe Minskut kanë vazhduar në lidhje me zbatimin e tyre.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco