Ukraina ka humbur thuajse gjysmë milioni trupa - Moska

Ukraina ka humbur thuajse gjysmë milioni trupa - Moska

14:17, 24/04/2024

Humbjet ushtarake ukrainase që nga shkurti i vitit 2022 kanë arritur në pothuajse 500,000, pohoi të martën ministri rus i Mbrojtjes Sergej Shoigu.

Forcat ruse kanë nismën në vijën e parë dhe po i shtyjnë kundërshtarët e tyre, tha Shoigu në një takim ministror. Presioni i pengon trupat e Kievit të qëndrojnë në pozicionet e tyre mbrojtëse, shtoi ai.

Ministri i mbrojtjes iu drejtua gjithashtu lëvrimit të pritshëm të Amerikës prej mbi 60 miliardë dollarë në ndihmë ushtarake për Kievin. Ai vuri në dukje se masa ka për qëllim "të parandalojë kolapsin" e forcave ukrainase, por parashikoi se paratë nuk do të ndikojnë ndjeshëm në situatën në fushën e betejës, pasi "shumica e fondeve do të shkojnë për prodhimin ushtarak amerikan".

Autoritetet amerikane deklarojnë me cinizëm se ukrainasit do të vdesin në luftën me Rusinë për interesat e tyre", tha Shoigu. Zyrtarët si në Uashington ashtu edhe në Kiev kanë argumentuar se pagimi i Ukrainës për të luftuar Rusinë është më e preferueshme sesa SHBA-ja të luftojë drejtpërdrejt me Rusinë.

Shoigu përshëndeti kapacitetin e prodhimit të mbrojtjes dhe fleksibilitetin e Rusisë në përshtatjen e taktikave të saj ushtarake me situatën luftarake. Ai tha se Ministria e Mbrojtjes do të vazhdojë sulmet me rreze të gjatë në qendrat logjistike dhe depot e përdorura për furnizimin me armë perëndimore në Ukrainë.

Në fillim të këtij muaji, presidenti ukrainas Vladimir Zelensky nënshkroi në ligj një reformë rrënjësore të sistemit të mobilizimit, që synon të rrisë numrin e rekrutimit, i cili paraqet dënime të ashpra për shmangien e rekrutimit.

Zelensky tha se ai e konsideron një objektiv të propozuar mobilizimi prej 500,000 trupash, të paraqitur nga ish-gjenerali i lartë i Ukrainës, Valery Zaluzhny, të cilin ai e shkarkoi në shkurt, si të tepruar.

Burimi: rt.com

Përktheu: Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco