Rusia po planifikon ofensivën më 24 shkurt, thotë Ministri  i Mbrojtjes së Ukrainës

Rusia po planifikon ofensivën më 24 shkurt, thotë Ministri i Mbrojtjes së Ukrainës

07:50, 02/02/2023

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës ka thënë se Rusia po përgatit një ofensivë të re të madhe dhe paralajmëroi se ajo mund të fillojë më 24 shkurt.

Oleksii Reznikov tha se Moska kishte grumbulluar mijëra trupa dhe mund të "provojë diçka" për të shënuar përvjetorin e pushtimit fillestar vitin e kaluar.

Sulmi do të shënonte gjithashtu Ditën e Mbrojtësit të Atdheut të Rusisë më 23 shkurt, e cila nderon ushtrinë.

Ndërkohë, tre persona kanë humbur jetën në një sulm në qytetin Kramatorsk.

Tetë të tjerë u plagosën në qytet në rajonin e Donetsk pasi një raketë ruse goditi një ndërtesë banimi, tha guvernatori i provincës.

Shifra pritet të rritet ndërsa ekipet e shpëtimit krehin rrënojat.

“E vetmja mënyrë për të ndaluar terrorizmin rus është ta mposhtim atë”, shkroi Zelensky në mediat sociale për sulmin. "Me tanke, avionë luftarakë. raketa me rreze të gjatë."

Ukraina ka rinovuar kohët e fundit thirrjet për avionë luftarakë për të ndihmuar në mbrojtjen nga sulmet ajrore pasi Gjermania, SHBA dhe Britania e Madhe ranë dakord t'u dërgonin atyre tanke.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco