Lukashenko: Bjellorusia e përgatitur për të ofruar më shumë mbështetje për Rusinë

Lukashenko: Bjellorusia e përgatitur për të ofruar më shumë mbështetje për Rusinë

20:00, 31/01/2023

 

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka thënë se vendi i tij është i gatshëm t’i ofrojë më shumë mbështetje Rusisë në konfliktin e saj me Ukrainën.

Ai i bëri komentet gjatë një vizite shtetërore në Zimbabve dhe nuk tha se çfarë lloj ndihme do të ofronte, shkruan Skynews.

Ndërkohë që nuk ka furnizuar asnjë trupë për konfliktin, Bjellorusia e ka lejuar Rusinë ta përdorë atë si pikënisje për ushtarët e Vladimir Putinit.

Vendet aktualisht po kryejnë stërvitje të përbashkëta ushtarake.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco