Papa Françesku fillon udhëtimin e tij në Afrikë, ndalesa e parë Kinshasa

Papa Françesku fillon udhëtimin e tij në Afrikë, ndalesa e parë Kinshasa

07:58, 31/01/2023

Papa Françesku ka nisur udhëtimin e tij në Afrikë, i cili do ta shohë atë në Republikën Demokratike të Kongos deri më 3 shkurt dhe në Sudanin e Jugut nga 3 deri në 5.

Fluturimi me Papatin, shoqëruesit e tij dhe gazetarët do të mbërrijë në aeroportin e Kinshasës në orën 15. 

Kryeministri Jean-Michel Sama Lukonde do të mirëpresë Papën në aeroport. 

Në orën 16:30 Papa do të shkojë në Palais de la Natio për ceremoninë e mirëseardhjes dhe aty do të takohet me presidentin Fe'lix Antoine Tshilombo Tshisekedi.

 

Të martën në mëngjes, përpara se të largohej nga Casa Santa Marta dhe të nisej për në aeroport, Papa Françesku u takua me një duzinë migrantësh dhe refugjatësh nga Republika Demokratike e Kongos dhe Sudani i Jugut, dy vendet që do të vizitojë në ditët në vijim, të mirëpritur dhe të mbështetur, me familjet e tyre, nga Centro Astalli. 

Me ta ishte edhe Prefekti i Dikasterit për Bamirësi, Kardinali Konrad Krajewski.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco