Universitetet australiane rikthejnĂ« provimet me “stilolaps dhe letĂ«r”

Universitetet australiane rikthejnĂ« provimet me “stilolaps dhe letĂ«r”

11:22, 29/01/2023

Universitetet australiane do t’u kthehen provimeve me “stilolaps dhe letĂ«r” pĂ«r t’i prerĂ« rrugĂ«n plagjiaturĂ«s.

Universitetet australiane do t’u kthehen provimeve me “stilolaps dhe letĂ«r” pasi studentĂ«t u kapĂ«n duke pĂ«rdorur Inteligjencen Artificiale (AI) pĂ«r tĂ« shkruar ese.

Chatbot  ChatGPT mund të përdoret për të shkruar tekste akademike, prandaj institucionet kanë shtuar rregulla të reja që thonë se përdorimi i AI-së është mashtrim.

NjĂ« ekspert i inteligjencĂ«s artificiale ka paralajmĂ«ruar se universitetet janĂ« nĂ« njĂ« “garĂ«â€ qĂ« nuk mund ta fitojnĂ« kurrĂ«.

 
Chatbot ChatGPT u lançua më 30 nëntor 2022 nga firma Open AI

Chatbot ChatGPT u lançua më 30 nëntor 2022 nga firma Open AI

Chatbot ChatGPT u lançua më 30 nëntor 2022 nga firma Open AI me qendër në Silicon Valley, firmë e krijuar mes të tjerave edhe nga Elon Musk. Kushdo mund të ndërveprojë online me inteligjencën artificiale (IA). Mjafton të bësh pyetje ose të japësh komanda në dritaren ku zhvillohet bisedat dhe ChatGPT të jep përgjigje (pothuajse) për gjithçka. Në ChatGPT u regjistruan brenda pesë ditësh një milionë vetë. Për të arritur këtë shifër instagramit iu deshën më shumë se dy muaj. 

ChatGPT mund të ketë ndikimin negativ në mësim dhe potencialin për plagjiaturë.

ChatGPT mund të ketë ndikimin negativ në mësim dhe potencialin për plagjiaturë.

ChatGPT, i cili gjeneron tekst pĂ«r çdo temĂ« apo pĂ«rgjigje tĂ« çdo kĂ«rkese ose pyetjeje, Ă«shtĂ« ndaluar  tashmĂ« nĂ« tĂ« gjitha pajisjet nĂ« shkollat publike tĂ« Nju Jorkut pĂ«r shkak tĂ« shqetĂ«simeve mbi “ndikimin negativ nĂ« mĂ«sim” dhe potencialin pĂ«r plagjiaturĂ«. /DW

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco