Si tanket nga Gjermania, SHBA dhe Britania e Madhe mund të ndryshojnë luftën në Ukrainë

Si tanket nga Gjermania, SHBA dhe Britania e Madhe mund të ndryshojnë luftën në Ukrainë

10:09, 28/01/2023

Nga Jonathan Beale

Korrespondent i mbrojtjes

A është kjo java kur lufta u kthye në mënyrë dramatike në favor të Ukrainës? Ishte sigurisht një moment vendimtar, me një koalicion të kombeve perëndimore që konfirmuan se më në fund ishin të gatshëm të furnizonin tanke kryesore luftarake të prodhuara moderne.

Gjermania tha se do të dërgonte tanke Leopard 2 dhe SHBA tha se do të dërgonte tanke M1 Abrams. Si Britania e Madhe ashtu edhe Polonia kanë bërë tashmë premtime konkrete dhe kombet e tjera pritet të ndjekin. Disa komentues e kanë përshkruar lëvizjen si një "ndryshues të lojës".

Por a mjafton vërtet për të fituar luftën?

Ben Barry, bashkëpunëtor i lartë në Institutin Ndërkombëtar për Studime Strategjike (ISS), i thotë BBC-së se tanket perëndimore do të bëjnë një ndryshim. Por ish-brigadieri i ushtrisë britanike paralajmëron gjithashtu se premtimet e bëra deri më tani nuk kanë gjasa të jenë vendimtare.

Në luftën moderne, tanket kanë qenë një element kyç për operacionet sulmuese - për të goditur linjat e armikut dhe për të rimarrë territorin.

Të përdorura në mënyrë efektive, ato ofrojnë fuqi zjarri, mbrojtje, goditje dhe befasi. Të përqendruar në numër, ata mund të zhvendosin mbrojtjen e një armiku. Por ata gjithashtu kanë nevojë për mbështetjen e artilerisë për të dobësuar fillimisht ato mbrojtje dhe më pas mbështetjen e këmbësorisë për të mbajtur tokën e rimarrë.

Historia tregon se vetëm tanket nuk i fitojnë betejat. Britanikët përdorën për herë të parë qindra tanke në betejën e Cambrait në nëntor 1917 - për t'i dhënë fund bllokimit të luftës statike të llogoreve. Fillimisht ata bënë përparime të konsiderueshme, por shumë tanke u prishën shpejt dhe një kundërofensivë gjermane i ktheu fitimet britanike në humbje.

Tanket mund të përdoren edhe në mbrojtje. Në vitin 1940 ato u përdorën nga ushtritë britanike dhe franceze që tërhiqeshin në Arras për të penguar pushtimin nazist, duke lejuar evakuimin e mëpasshëm të trupave britanike nga Dunkirk.

Por Ukraina e ka bërë të qartë se ajo dëshiron armë jo vetëm për të penguar çdo ofensivë të mundshme pranverore ruse, por për të rimarrë territorin e saj - për të shkuar në sulm.

Si mund të përdorë Ukraina tanket si majë shtize sulmi

Nuk do të kishte kuptim që Ukraina të shpërndante tanket e saj shtesë në një vijë fronti prej më shumë se 1000 km (621 milje). Për të thyer mbrojtjen ruse, Ukrainës do t'i duhet të përqendrojë forcat e saj - ndoshta në një zonë prej pesë deri në 20 km (midis 3 dhe 12 milje).

Hamish de Bretton-Gordon, një ish-kolonel në Regjimentin Mbretëror të Tankeve të Ushtrisë Britanike, thotë se numrat kanë rëndësi për një përparim. Një brigadë e blinduar për një operacion të rëndësishëm sulmues normalisht do të përfshinte të paktën 70 tanke. Pra, më shumë se 100 tanke beteje perëndimore mund të bëjnë një ndryshim të madh, thotë ai.

Nëse Ukraina do të kishte më shumë, mund të përpiqej të kryente operacione të njëkohshme sulmuese në vende të ndryshme, siç bëri vitin e kaluar në veri dhe në jug.

Pastaj është mbështetja shtesë e nevojshme për atë që ushtria e quan "manovër të armëve të kombinuara".

Mbretëria e Bashkuar nuk po i dërgon Ukrainës vetëm 14 tanke Challenger, por edhe 30 armë vetëlëvizëse artilerie dhe automjete të blinduara për të mbajtur dhe mbrojtur trupat.

Kjo paketë e re e mbështetjes ushtarake përfshin gjithashtu automjete për thyerjen e minave dhe për vendosjen e urave. Me fjalë të tjera, elementët thelbësorë të nevojshëm për çdo operacion sulmues.

SHBA-ja po i siguron Ukrainës gjithashtu më shumë se 100 automjete të blinduara Bradley dhe Stryker, dhe Gjermanisë 40 të automjeteve të saj luftarake të këmbësorisë Marder - si dhe tanke.

Tanket janë maja e shtizës, të dizajnuara për të lëvizur shpejt mbi tokë të hapur. Challenger 2, Leopard 2 dhe M1 Abrams janë më të shpejtë se shumica e tankeve të prodhimit rus me shpejtësi më shumë se 25 mph (40 km në orë) në terren të ashpër.

Për të marrë terren shpejt, me çdo element befasie, ata ka të ngjarë të shmangin zonat urbane ku do të ishin më të prekshëm ndaj sulmeve. Rusia tregoi qysh herët në këtë luftë, në përpjekjen e saj të dështuar për të rrethuar Kievin, se një kolonë e gjatë forca të blinduara në një rrugë është një objektiv i lehtë.

Zoti Barry, nga ISS, thotë se çdo sulm në majë të shtizës do të kërkonte pikat e dobëta të armikut. Por ai gjithashtu paralajmëron se Rusia i ka kaluar muajt e fundit duke përforcuar pozicionet mbrojtëse me llogore dhe kurthe tankesh.

Tanket perëndimore janë gjithashtu rreth 20 tonë më të rëndë se homologët e tyre rusë. Armatura shtesë ofron mbrojtje më të mirë, por gjithashtu do të thotë se tanket mund të jenë shumë të rënda për të kaluar disa ura të improvizuara. Rusia dhe Ukraina kanë hedhur ura në erë për të ngadalësuar përparimet.

Sulme të befasishme gjatë natës

De Bretton Gordon, i cili komandonte një skuadrilje tankesh britanike Challenger, thotë se një nga avantazhet e mëdha të tankeve të prodhimit perëndimor është aftësia e tyre për të luftuar natën.

Pamjet e natës dhe kamera me imazhe termike janë standarde. Vetëm tanket më të avancuara të Rusisë - si T-90 - janë të pajisur për të luftuar natën. Sulmet nën mbulesën e errësirës shtojnë gjithashtu elementin e tronditjes dhe befasisë.

Sfida më e madhe për Ukrainën do të jetë logjistika - ruajtja e rrjedhës së karburantit, municionit dhe pjesëve rezervë. Ukraina jo vetëm që duhet të ruajë arsenalin e saj të vjetër të epokës sovjetike, por gjithashtu duhet të shqetësohet për një inventar gjithnjë e më kompleks të armëve të furnizuara nga perëndimi.

Tanket Challenger 2 të Britanisë, për shembull, nuk përdorin të njëjtin municion standard të NATO-s si Leopard dhe Abrams. Challenger 2 nuk është më në prodhim dhe madje ushtrisë britanike i është dashur të kanibalizojë disa pjesë rezervë nga flota e saj ekzistuese.

Zoti Barry thotë se inxhinierët ukrainas mund të jenë të njohur me riparimin e motorëve me naftë - si ata në Leopard dhe Challenger. Por ai thotë se Abrams i prodhuar në SHBA punon me një motor më të komplikuar me turbinë me gaz. Ai gjithashtu konsumon rreth dyfishin e karburantit se Leopardi i prodhimit gjerman.

Nëse premtimet perëndimore forcohen, forcat e armatosura të Ukrainës mund të rriten me më shumë se 100 tanke. Kjo do të ishte ende shumë larg asaj që kërkoi komandanti i përgjithshëm ushtarak i Ukrainës.

Tetorin e kaluar, gjenerali Valerii Zaluzhnyi tha se Ukraina kishte nevojë për 300 tanke shtesë, 700 automjete luftarake këmbësorie dhe 500 aviatorë për ofensivën e tij të planifikuar këtë vit. Mund të përfundojë me vetëm gjysmën e kësaj.

Trajnimi i kërkuar për armët do të marrë gjithashtu kohë - javë nëse jo muaj. Dhe ende nuk është e qartë se kur do të mbërrijë e gjithë kjo pajisje.

SHBA ka treguar se tanket e saj 31 M1 Abrams mund të mos jenë gati për muaj të tërë. Ukraina po pret gjithashtu që Perëndimi t'i përgjigjet kërkesës së saj të përsëritur për avionë luftarakë modernë. Një ushtri që sulmon në tokë do të ketë nevojë për mbrojtje nga ajri.

Zyrtarët perëndimorë kishin shpresuar se Ukraina mund të jetë në gjendje të kryejë një ofensivë sa më shpejt që këtë pranverë. Ata besojnë se tani ka një dritare mundësie, ndërkohë që Rusia lufton për të rekrutuar dhe rindërtuar forcat e saj të goditura, dhe për të rimbushur furnizimet e saj në pakësim të municioneve.

Ukraina ka arritur t'u tregojë dyshuesve se kanë gabuar në të kaluarën - por do të ketë ende nevojë për më shumë mbështetje perëndimore nëse dëshiron të arrijë qëllimin e saj për të dëbuar forcat ruse./ Syri.Net /

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco