Kanadaja do t’i sigurojë Ukrainës kostume për bomba dhe sisteme të deminimit

Kanadaja do t’i sigurojë Ukrainës kostume për bomba dhe sisteme të deminimit

08:30, 06/12/2022

Rreth 15 milionë dollarë do të dërgohen në Ukrainë për ta ndihmuar atë të pastrojë minat tokësore, ka bërë të ditur Kanadaja.

Kanadaja do të sigurojë kostume bombash për të ndihmuar në mbrojtjen deminuese ukrainase, së bashku me financimin për sistemet e avancuara të çminimit me telekomandë për të pastruar zona të mëdha si toka bujqësore, shkruan Skynews.

Ndihma do të ndihmojë në financimin e zbulimit dhe pastrimit të minave tokësore, mjeteve shpërthyese të pashpërthyera dhe mbetjeve të tjera shpërthyese të luftës.

Një zyrtar amerikan e krahasoi më parë sfidën e Ukrainës me përpjekjet për të çarmatosur municionet e pashpërthyera në Vietnam, Kamboxhia dhe Laos pas luftës amerikane të viteve 1960 dhe 70 në Azinë Juglindore.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco