Irani gati të shpërbëjë 'policinë e moralit'

Irani gati të shpërbëjë 'policinë e moralit'

16:33, 04/12/2022

Policia e moralit e Iranit, e cila ka për detyrë të zbatojë kodin islamik të veshjes, po shpërbëhet, ka thënë Prokurori i Përgjithshëm i vendit.

Komentet e Mohammad Jafar Montazerit, të cilat ende nuk janë konfirmuar nga agjencitë e tjera, janë bërë në një lajm të dielën, shkruan BBC.

Ndryshe, Irani ka parë muaj protestash për vdekjen e një gruaje të re në paraburgim.

Mahsa Amini ishte arrestuar nga policia e moralit për shkeljen e rregullave të rrepta për mbulimin e kokës.

Sipas BBC, Montazeri ishte në një konferencë fetare kur u pyet nëse policia e moralit po shpërbëhej.

“Policia e moralit nuk kishte asnjë lidhje me drejtësinë dhe është mbyllur nga ku është ngritur”, tha ai.

Por siç vë në pah BBC, edhe nëse policia e moralit mbyllet, kjo nuk do të thotë se ligji dhjetëravjeçar do të ndryshojë.

Protestat e udhëhequra nga gratë, të etiketuara si “trazira” nga autoritetet, kanë përfshirë Iranin që kur 22-vjeçarja Amini vdiq në paraburgim më 16 shtator, tre ditë pas arrestimit të saj nga policia e moralit në Teheran.

Vdekja e saj ishte katalizatori për trazirat, por gjithashtu pason pakënaqësinë për varfërinë, papunësinë, pabarazinë, padrejtësinë dhe korrupsionin.

Nëse konfirmohet, heqja e policisë së moralit do të ishte një “lëshim”, por nuk ka garanci se do të mjaftonte për të ndaluar protestat, të cilat kanë parë demonstruesit të djegin mbulesat e kokës.

Irani ka pasur forma të ndryshme “policie morale” që nga Revolucioni Islamik i vitit 1979, por versioni i fundit – i njohur zyrtarisht si Gasht-e Ershad – është aktualisht agjencia kryesore e ngarkuar me zbatimin e kodit islamik të sjelljes së Iranit.

Ata filluan patrullimet e tyre në vitin 2006 për të zbatuar kodin e veshjes, i cili gjithashtu kërkon që gratë të veshin rroba të gjata dhe ndalon pantallona të shkurtra, xhinse të grisura dhe rroba të tjera që konsiderohen jo modeste. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco