G7 i bashkohet BE-së me çmimin 60 dollarë për fuçi për naftën ruse

G7 i bashkohet BE-së me çmimin 60 dollarë për fuçi për naftën ruse

08:32, 03/12/2022

Kombet e Grupit të Shtatë dhe Australia i janë bashkuar BE-së në miratimin e një kufiri të çmimit prej 60 dollarë për fuçi për naftën ruse.

Lëvizja është pjesë e përpjekjeve perëndimore për të riorganizuar tregun global të naftës për të parandaluar rritjen e çmimeve - dhe për t'i lënë presidentit Vladimir Putin financimin e uritur për luftën e tij në Ukrainë. 

Sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen tha në një deklaratë se marrëveshja do të ndihmojë në kufizimin e "burimit kryesor të të ardhurave të Putinit për luftën e tij të paligjshme në Ukrainë, duke ruajtur njëkohësisht stabilitetin e furnizimeve globale të energjisë".

G7 përfshin Britaninë e Madhe, si dhe Kanadanë, Francën, Gjermaninë, Italinë, Japoninë dhe SHBA-në.

Një deklaratë e G7 e lëshuar të premten tha se grupi është "i përgatitur për të rishikuar dhe rregulluar çmimin maksimal sipas rastit", duke marrë parasysh zhvillimet e tregut dhe ndikimet e mundshme në anëtarët e koalicionit dhe vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme. 

"Palëtimi i të ardhurave ruse nga energjia është thelbi i ndalimit të makinës së luftës së Rusisë," tha kryeministrja estoneze Kaja Kallas, duke shtuar se ishte e lumtur që kufiri ishte ulur disa dollarë shtesë nga propozimet e mëparshme. 

Ajo tha se çdo dollar që reduktohej kapaku ishte 2 miliardë dollarë më pak për gjoksin e luftës së Rusisë. 

“Nuk është sekret që ne donim që çmimi të ishte më i ulët”, shtoi zonja Kallas, duke nënvizuar dallimet brenda BE-së. 

"Një çmim midis 30-40 dollarë është ajo që do të dëmtonte ndjeshëm Rusinë. Megjithatë, ky është kompromisi më i mirë që mund të arrijmë."

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco