Jahti 200 milionë eurosh i aleatit të Putinit në ankand, paratë i shkojnë Ukrainës

Jahti 200 milionë eurosh i aleatit të Putinit në ankand, paratë i shkojnë Ukrainës

20:28, 02/12/2022

Jahti prej 200 milionë dollarësh në pronësi të oligarkut të sanksionuar ukrainas Viktor Medvedchuk, i cili u kap në Kroaci në fillim të këtij viti, do të shitet në ankand, shkruan London Guardian.

Qeveria ukrainase njoftoi se një gjykatë kroate vendosi që jahti Royal Romans i Medvedchuk, 92.5 metra i gjatë duhet t’i transferohej Agjencisë Ukrainase të Rimëkëmbjes dhe Menaxhimit të Aseteve (ARMA), sipas gazetës.

Medvedchuk, një ish-deputet ukrainas dhe aleat i Putinit, u arrestua në Ukrainë në prill, por u lirua dhe u ekstradua në Rusi në një shkëmbim të burgosurish në shtator.

ARMA është një degë e posaçme e qeverisë ukrainase e ngarkuar me “gjetjen, monitorimin dhe menaxhimin e aseteve të përfituara nga korrupsioni”.

Agjencia njoftoi se do të nxirrte në ankand jahtin, shitja e parë e tillë për të përfituar nga ana e Ukrainës që kur qeveritë perëndimore ngrinë asetet e një numri oligarkësh pasi pushtimi rus i Ukrainës filloi në shkurt.

ARMA konfirmoi se agjentët e tyre fluturuan për në Kroaci dhe inspektuan jahtin e sekuestruar, i cili u ndërtua nga ndërtuesi holandez i anijeve superjahte Fidship në 2005. Jahti ka kabina për të akomoduar 14 të ftuar, një pishinë katër metra të gjerë dhe mund të strehojë gjithsej 21 anëtarë të ekuipazhit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco