‘Pako e dyshimtë’, evakuohet konsullata ukrainase në Çeki

‘Pako e dyshimtë’, evakuohet konsullata ukrainase në Çeki

13:56, 02/12/2022

Konsullata e Ukrainës në qytetin çek të Brno-s në rrugën Barvychova është evakuuar mëngjesin e 2 dhjetorit për shkak të një pakoje të dyshimtë.

Lajmin e ka bërë të ditur zëdhënësi i policisë vendase David Chalupka, raporton “Ceske Noviny”.

Gjashtë punonjës u detyruan të largoheshin nga ndërtesa. Rruga lokale është mbyllur dhe një kopsht fëmijësh aty pranë është evakuuar gjithashtu.

Në vendngjarje ndodhen policia, zjarrfikësja, autoambulanca dhe autobusi i evakuimit.

Konsullata kishte informacion nga Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës se çfarë duhet pasur kujdes.

Kur punonjësit e postës panë sot një pako që tregonte shenja të bombës, ata thirrën policinë.

“Konsulli ynë në Brno thirri policinë, pakoja që mbërriti dukej e dyshimtë. Policia mbërriti menjëherë dhe filloi menjëherë punën. Konsullata dhe ndërtesat ngjitur janë evakuuar, rezultatet e hetimit policor janë në pritje”, tha Tetyana Okopna, zëdhënëse e Ambasada e Ukrainës në Pragë.

Sipas saj, janë hartuar protokollet e sigurisë, të cilat duhet t’i ndjekin të gjitha ambasadat.

“Ne kemi një person në ambasadë që është përgjegjës për këtë, në konsullatën në Brno, konsulli është përgjegjës për këtë, i cili ka ndjekur udhëzimet që janë vendosur”, tha zëdhënësja.

Policia tha në Twitter se ngarkesa e dyshimtë ishte e ngjashme me ato të kapura në Spanjë.

“Po kontrollojmë pakon me rreze X. Së bashku me zjarrfikësen kemi evakuuar godinën dhe rrethinën, përfshirë kopshtin”, tha policia.

Ata gjithashtu u kërkuan të gjithë punonjësve të konsullatës në Republikën Çeke dhe kompanive të biznesit që prodhojnë materiale armësh që të jenë jashtëzakonisht të kujdesshëm kur kontrollojnë postën në hyrje dhe të telefonojnë në rast dyshimi.

Të premten, Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës njoftoi vazhdimin e një fushate të synuar të terrorit dhe frikësimit të ambasadave të Ukrainës jashtë vendit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco