Lufta e inxhinierëve ukrainas për t'i mbajtur celularët në punë

Lufta e inxhinierëve ukrainas për t'i mbajtur celularët në punë

12:24, 02/12/2022

Kiev, Ukrainë - Me Ukraina që përpiqet të mbajë hapur, linjat e komunikimit gjatë luftës, një ushtri inxhinierësh nga kompanitë telefonike të vendit është mobilizuar për të ndihmuar qytetarët dhe politikëbërësit të qëndrojnë në kontakt gjatë sulmeve të përsëritura me raketa dhe dron ruse.

Inxhinierët, të cilët zakonisht shkojnë  pa u dukur dhe u pa shfaqur në kohë paqeje, shpesh punojnë me orë për të mirëmbajtur ose rivendosur shërbimin telefonik, ndonjëherë duke guxuar shumë në fushat e minuara për ta bërë këtë. Pasi sulmet ruse e ndërprenë energjinë elektrike që përdorin zakonisht kullat e celularëve, ata ndezën gjeneratorë për t’i mbajtur kullat në punë.

"Unë e di që djemtë tanë - kolegët e mi - janë shumë të rraskapitur, por ata janë të motivuar nga fakti se ne po bëjmë një gjë të rëndësishme," tha Yuriy Dugnist, një inxhinier me kompaninë ukrainase të telekomunikacionit Kyivstar, pasi u përplas me një gjysmë këmbë ( 15 centimetra) borë të freskët për të arritur te një kullë telefonike celulare në skajin perëndimor të Kievit, kryeqytet.

Pas ndërprerjeve emergjente të shkaktuara nga një raund sulmesh ruse më 23 nëntor, Kyivstar vendosi 15 ekipe inxhinierësh njëkohësisht dhe thirri "të gjitha rezervat" për të zgjidhur problemet e 2500 stacioneve celulare në zonën e tyre të shërbimit, tha Dugrist.

Ai kujtoi se si nxituan në vendin e një kulle celulare të shkatërruar kur forcat ruse u tërhoqën nga Irpin, një periferi në veriperëndim të Kievit, në fillim të këtij viti,  përpara se të mbërrinin minahedhësit ukrainas, për të dhënë sinjalin plotësisht të qartë.

Problemet që po krijon lufta në rrjetet e telefonisë celulare të Ukrainës, thuhet se ka rritur çmimet për alternativat e telefonave satelitorë si sistemi Starlink i Elon Musk, të cilin ushtria e Ukrainës e ka përdorur gjatë konfliktit, tashmë në muajin e 10-të.

Pas sulmeve të përhapura në infrastrukturë javën e kaluar, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy mblodhi zyrtarët e lartë për të diskutuar punën e restaurimit dhe furnizimet e nevojshme për të mbrojtur energjinë dhe sistemet e komunikimit të vendit.

"Vëmendje e veçantë i kushtohet sistemit të komunikimit," tha ai, duke shtuar se pavarësisht se çfarë ka në mendje Rusia, "ne duhet të ruajmë komunikimin".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco