Samiti BE-Ballkani Perëndimor, zbardhet agjenda: Lufta ruse në Ukrainë do jetë çështja kryesore

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, zbardhet agjenda: Lufta ruse në Ukrainë do jetë çështja kryesore

20:02, 30/11/2022

Këshilli i Bashkimit Europian ka zbardhur detaje nga axhenda e samitit mes BE dhe Ballkanit Perëndimor më 6 dhjetor.

Ky samit, i pari i këtij lloji, do mbahet në Tiranë dhe në fokus do të jetë më së shumti agresioni rus në Ukrainë.

“Samiti është një mundësi për të rikonfirmuar rëndësinë kyçe të partneritetit strategjik mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, në një rajon me perspektiv të qartë të BE-së.

Temat kryesore të diskutimit do jenë:

-Trajtimi së bashku i pasojave të agresionit rus ndaj Ukrainës.

-Intensifikimi i angazhimit politik.

-Përforcimi i sigurisë dhe ndërtimi i qëndrueshmërisë ndaj ndërhyrjeve të huaja.

-Adresimi i sfidave të paraqitura nga emigracioni, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar”.

Në samit do të diskutohet edhe integrimi i Ballkanit Perëndimor në tregjet e brendshme të BE, trajtimi i efekteve negative në energji dhe sigurinë ushqimore nga lufta ruse në Ukrainë, etj.

Në fund të samitit pritet një deklaratë e përbashkët.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco