SHBA dhe Kanadaja, thirrje Kinës që të mos i sulmojë protestuesit, mes përleshjeve me policinë

SHBA dhe Kanadaja, thirrje Kinës që të mos i sulmojë protestuesit, mes përleshjeve me policinë

08:29, 30/11/2022

Policia kineze, në megaqytetin Guangzhou është përballur me protestuesit ndërsa autoritetet po përpiqen të përmbajnë një pakënaqësi të gjerë të përhapur në popull.

SHBA dhe Kanadaja i kanë kërkuar Kinës që të mos dëmtojë apo kërcënojë protestuesit që kundërshtojnë bllokimet e Covid-19, pasi policia kineze u përlesh me demonstruesit dhe organi më i lartë i sigurisë i vendit bëri thirrje për një goditje ndaj "forcave armiqësore".

Protestuesit u përleshën me policinë në Guangzhou të martën vonë në mbrëmje, sipas dëshmitarëve dhe pamjeve.

Personeli i sigurisë me kostume anti-Covid u rreshtua krah për krah, duke u mbuluar nën mburoja, për të çarë rrugën në lagjen Haizhu të qytetit, ndërkohë që xhamit thyheshin rreth tyre, siç treguan videot e postuara në mediat sociale.

Në pamjet – të gjeolokuara nga Agence France-Prese – njerëzit mund të dëgjoheshin duke bërtitur ndërsa barrikadat portokalli dhe blu u shfaqën të shpërndara nëpër tokë.

Të tjerët u panë duke hedhur objekte ndaj policisë dhe më vonë gati një duzinë burra u filmuan duke u marrë me duar të lidhura me kabllo.

Një banor i Guangzhou me mbiemrin Chen tha për AFP të mërkurën se ai pa rreth 100 oficerë policie u mblodhën në fshatin Houjiao në qarkun Haizhu dhe arrestuan të paktën tre burra të martën mbrëma.

Haizhu, një qark me më shumë se 1.8 milion njerëz, ka qenë burimi i shumicës së rasteve të Covid-19 të Guangzhou. Pjesa më e madhe e zonës ka qenë nën izolim që nga fundi i tetorit.

Të martën, zëdhënësi i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, tha se SHBA ishte për mbrojtjen e protestuesve paqësorë.

“Ne nuk duam të shohim protestues të lënduar fizikisht, të frikësuar apo të detyruar, në asnjë mënyrë. Kjo është ajo që ka të bëjë me protestën paqësore dhe kjo është ajo për të cilën ne kemi vazhduar të ngremë zërin, kudo qoftë, në Kinë apo Iran apo nëpër botë…”, tha ai për CNN.

Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau, tha të martën se të gjithë në Kinë duhet të lejohen të protestojnë dhe të gëzojnë lirinë e shprehjes, dhe se kanadezët po i ndiqnin nga afër protestat kundër politikës zero të vendit për Covid.

"Të gjithë në Kinë duhet të lejohen të shprehen, duhet të lejohen të ndajnë perspektivat e tyre dhe në të vërtetë edhe të protestojnë," tha Trudeau. “Ne do të vazhdojmë të sigurohemi që Kina e di se ne do të mbrojmë të drejtat e njeriut, se ne do të qëndrojmë me njerëzit që po shprehen.”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco