Stërlina rritet pas uljes së taksave në Mbretërinë e Bashkuar

Stërlina rritet pas uljes së taksave në Mbretërinë e Bashkuar

10:49, 04/10/2022

Aksionet globale u rritën për të dytën herë të martën, pas vendimit të Britanisë për të hequr dorë nga një pjesë e një plani të diskutueshëm për uljen e taksave, transmeton Syri.net Kosova.

Ministri i Financave të Mbretërisë së Bashkuar, Kwasi Kwarteng, njoftoi të hënën se qeveria do të tërhiqej nga anulimi i një uljeje tatimore për fituesit më të mëdhenj që përbënte pjesë të një pakete që synon të nxisë rritjen.

Kjo masë përbën vetëm një pjesë të vogël të 45 miliardë paundëve në uljet e taksave të pafinancuara që e çuan paundin në rënie rekord dhe shkaktuan kërdi në tregun e arrave.

Por ishte e mjaftueshme për të zbutur një pjesë të ankthit të fundit në treg dhe, së bashku me blerjen urgjente të bonove nga Banka e Anglisë, stërlina u vendos të mbulonte pjesën më të madhe të humbjeve të shkaktuara që kur buxheti i vogël u zbulua më 23 shtator, shkruan Reuters.

Megjithatë, disa analistë thanë se ky optimizëm mund të jetë i gabuar./Syri.net Kosova/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco