Zelensky i kundërpërgjigjet Elon Musk

Zelensky i kundërpërgjigjet Elon Musk

09:36, 04/10/2022

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka reaguar ndaj Elon Muskit, pasi shefi i Teslas postoi një anketë në Twitter me sugjerimet e tij për t’i dhënë fund pushtimit rus.

Musk iu kërkoi 107.7 milionë ndjekësve të tij, të votojnë për idenë që përfshinte dhënien e territorit Rusisë.

Si përgjigje, Zelensky, postoi sondazhin e tij duke pyetur përdoruesit nëse u pëlqente më shumë personi më i pasur në botë, kur ai mbështeste Ukrainën, raporton BBC. 

Ukrainas të tjerë drejtuan kritika ndaj Elon Musk.
 
Ambasadori në largim i Ukrainës në Gjermani, Andrij Melnyk, përdori një shprehje të fortë, të cilën ai e përshkroi si “përgjigje shumë diplomatike”.

Ndërkohë, mjeshtri rus i shahut Garry Kasparov tha: “Kjo është idiotësi morale, përsëritje e propagandës së Kremlinit, një tradhti e guximit dhe sakrificës ukrainase”.

Njeriu më i pasur në botë Elon Musk e ka përmendur rastin e pavarësisë së Kosovës kur ka folur për gashishullin dhe krahinën ukrainase të Krimesë dhe Donbasit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco