Greku vret me thikë zjarrfikësen ikonë të New York-ut, që shpëtoi jetë gjatë sulmeve të 11 shtatorit

Greku vret me thikë zjarrfikësen ikonë të New York-ut, që shpëtoi jetë gjatë sulmeve të 11 shtatorit

17:30, 01/10/2022

Një krim i tmerrshëm që përfshin një burrë greko-amerikan po i shtohet listës së sulmeve të dhunshme që po ndodhin më shpesh në qytetin e Nju Jorkut , me viktima të zgjedhura në dukje rastësisht, nga njerëz pa ndonjë motiv të dallueshëm. 

34-vjeçari Peter Zissopoulos, një mërgimtar që dyshohet se vuante nga probleme psikologjike, u arrestua për vrasjen e një punonjësi të shpëtimit veteran të Departamentit të Zjarrfikësve të Nju Jorkut.

Alison Russo Ehling u sulmua për vdekje teksa ishte në detyrë pasditen e së enjtes së kaluar pranë postës së saj në lagjen Astoria të Queens. 

61-vjeçarja po shkonte në një dyqan aty pranë për të marrë diçka për të ngrënë në pushimin e saj, kur Zisopoulos papritmas u hodh mbi të dhe e goditi me thikë më shumë se 20 herë, sipas një dëshmitari okular. Gruaja fatkeqe u dërgua e gjakosur në spital, ku u konstatua e vdekur.

Menjëherë pas sulmit, Zisopoulos vrapoi përsëri në banesën e tij dhe u rrëzua brenda. Pasi negocioi me Policinë, ai u bind të dilte dhe u arrestua. Motivi i autorit mbetet i paqartë. 

34-vjeçari mërgimtar nuk ishte arrestuar kurrë më parë, por policia e kishte vizituar banesën e tij në vitin 2018 pasi ai i kishte dërguar një mesazh shqetësues një shoku dhe ai ishte dërguar në një spital për vëzhgim psikiatrik. 

Russo Elling i shërbeu qytetit të Nju Jorkut për 25 vjet dhe ishte një nga të parët që u përgjigjën në Qendrën Tregtare Botërore  më 11 shtator 2002.

Sipas eprorëve të saj në Departamentin e Zjarrfikësve, ajo ishte një grua e guximshme që kishte shpëtuar shumë jetë dhe shumë e dashur nga kolegët e saj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco